​Rafael Nadal (7 ATP) a ajuns la cota 1000 de partide disputate in circuitul profesionist, iar meciul a fost unul pe care cu siguranta nu il va uita toata viata. In turul trei al turneului de la Miami, Rafa a pierdut incredibil primul set al disputei cu Philipp Kohslchreiber (31 ATP), scor 6-0, dar a avut puterea sa revina si sa se califice in optimile competitiei de categorie Masters.

Rafa a castigat cu 6-2 si 6-3 urmatoarele doua seturi, obtinand biletul pentru optimi. Meciul a durat o ora si 38 de minute. In optimi, fostul lider mondial va juca impotriva francezului Nicolas Mahut - 55 ATP.

Ajuns la 30 de ani, Nadal a jucat primul meci in calitate de profesionist in aprilie 2002, la Mallorca, impotriva lui Ramon Delgado (Paraguay). A fost 6-4, 6-4 pentru iberic.

Din cele 1000 de meciuri, Rafa a castigat 822 si a pierdut 178. In Era Open, doar zece jucatori au mai atins borna "1000". Cele mai multe victorii le are Jimmy Connors - 1.535 (1.256 de victorii - 279 de infrangeri). Americanul este urmat in ierarhie de Roger Federer - 1.340 de meciuri (1.094/246) si de cehul Ivan Lendl - 1.310 (1.068/242).

La turneul de la "Key Biscayne", Nadal a disputat patru finale, dar nu s-a impus niciodata.