Simona Halep, cap de serie numarul trei, o va intalni pe Samantha Stosur (Australia - cap de serie numarul 14) in optimile turneului WTA de la Miami. Disputa va avea loc in noaptea de luni spre marti.

Simona HalepFoto: ausopen.com

Partida cu Stosur va incepe in jurul orei 02:00, ora Romaniei (va fi in direct pe Digisport 2). Meciul va fi, conform organizatorilor, ultimul de pe terenul 1 (al cincilea). Prima disputa de pe aceasta arena va fi cea dintre Lucie Safarova si Dominika Cibulkova.

Halep si Stosur s-au intalnit de opt ori pana in rezent, impartindu-si succesele. Ultimele doua partide s-au jucat anul trecut si, la fel ca in palmaresul general, fiecare a obtinut cate o victorie: 6-2, 6-0, pentru romanca, in semifinale la Madrid, respectiv 7-6 (0), 6-3, in optimi la Roland Garros.

Calificarea in turul al patrulea la Miami Open este recompensata cu 77.265 de dolari si 120 de puncte WTA.

Simona Halep a atins anul trecut faza sferturilor de finala la Miami Open. Cea mai buna performanta din cariera ei in Florida a fost calificarea in semifinale, in 2015.

Simona Halep, locul 5 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, luni, in 55 de minute, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Anett Kontaveit din Estonia, locul 112 WTA, venita din calificari.