Magicianul Federer pare sa fi renascut dupa triumful de la Australian Open. Elvetianul a trecut fara probleme in optimile de la IW de marele sau rival, Rafael Nadal, scor 6-2, 6-3 si va juca in sferturi impotriva lui Kyrgios.

Roger FedererFoto: ausopen.com

Roger nu si-a pierdut niciodata serviciul, a reusit cate doua breakuri pe set si a inchis partida in doar o ora si zece minute.

A fost "Fedal-ul" cu numarul 36 dintre cei doi jucatori care au scris istorie in tenisul ultimilor 20 de ani...

Nadal (30 de ani) conduce acum cu 23-13 in intalnirile directe cu Federer (35 de ani).

Novak Djokovic, numarul doi mondial, a fost eliminat in optimi la Indian Wells de australianul Nick Kyrgios, locul 16 mondial, in doua seturi, scor 6-4 si 7-6 (7-3 in tiebreak). Copilul problema al tenisului mare a fost jucatorul mai agresiv, a servit mai bine, sarbul parand ca nu a depasit perioada mai grea pe care o traverseaza, in ciuda declaratiilor optimiste.

Djokerul are 12 titluri de Grand Slam castigate in cariera, fiind depasit in acest moment doar de trei nume: Roger Federer (18), Rafael Nadal si Pete Sampras (cate 14).

Cele mai multe victorii la un turneu Masters: Nadal la Monte Carlo (9), Roger Federer la Cincinnati (7), Djokovic la Miami (6), Andy Murray in Canada si Shanghai (cate 3).