Yoshihito Nishioka (21 de ani, Japonia - locul 70 ATP) a oferit surpriza zilei pe tabloul masculin de simplu de la Indian Wells, niponul reusind sa revina de la 0-1 la seturi si sa se impuna in meciul cu Tomas Berdych, cap de serie numarul 13. S-au mai mai calificat in turul patru: Gael Monfils, Dominic Thiem, David Goffin si Stanislas Wawrinka.

Yoshihito NishiokaFoto: bnpparibasopen.com

Desi a pierdut categoric primul set cu 6-1, iar lucrurile pareau sa mearga catre o victorie in minimum de seturi pentru Berdych, Nishioka (1,70 metri) s-a "agatat" de fiecare minge, a luptat pana la capat si a produs una din marile surprize de pana acum de la Indian Wells. Setul al doilea (decis in tiebreak, scor 7-5) a durat o ora si doua minute, iar decisivul (incheiat 6-4) s-a intins pe durata a 51 de minute. Dupa un meci de doua ore si 23 de minute, Tomas Berdych a parasit competitia Masters.