​Sarbul Novak Djokovic, principalul favorit, si Rafael Nadal, cap de serie numarul doi, au obtinut calificarea in sferturile turneului ATP de la Acapulco (Mexic), dupa ce au castigat partidele disputate joi. Djokovic s-a impus in meciul cu argentinianul Juan-Martin Del Potro (32 ATP), in timp ce Nadal l-a invins pe italianul Paolo Lorenzi (38 ATP).

Novak Djokovic, la AcapulcoFoto: abiertomexicanodetenis.com

Novak Djokovic a castigat cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4 in fata lui Juan-Martin Del Potro, dupa doua ore si 39 de minute. In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe a devenit 12-4 pentru jucatorul din Serbia.

In runda urmatoare, numarul 2 ATP se va duela cu australianul Nick Kyrgios (locul 17 ATP).

Rafael Nadal a trecut in doua seturi de Paolo Lorenzi, scor 6-1, 6-1, dupa doar o ora si 7 minute. A fost a patra intalnire dintre cei doi jucatori, de fiecare data impunandu-se jucatorul iberic.

In sferturi, Nadal il va intalni pe japonezul Yoshihito Nishioka (locul 86 ATP).