Rafael Nadal (cap de serie numarul noua) s-a calificat, luni, in sferturile de la Australian Open (pentru a noua oara in cariera) dupa ce l-a invins, in patru seturi, pe Gael Monfils. Dupa un inceput in control (s-a impus lejer in primele doua seturi), Rafa s-a vazut pus in dificultate de un Gael spectaculos, cu lovituri violente (unele plate) si cu o deplasare buna in defensiva. Cu toate ca a condus cu 4-2 in setul al patrulea si se "vedea" decisivul, francezul si-a pierdut putin concentrarea, iar Nadal a revenit si a inchis setul (6-4) si meciul, dupa doua ore si 55 de minute.

Rafael Nadal, in sferturi la Australian OpenFoto: australianopen.com

Rafael Nadal - Gael Monfils 6-3, 6-3, 4-6, 6-4.

Inceputul de partida ne-a aratat un Rafa concentrat, hotarat sa nu isi dea emotii si un Gael preocupat in unele momente prea mult de reusita loviturilor spectaculoase. Ibericul a dictat ritmul, a facut break-uri in primele doua seturi si le-a castigat in oglinda, la trei (6-3, 6-3).

Setul al treilea a fost unul mult mai intens, echilibrat, cei doi mergand cap la cap pana la 4-4. A fost momentul in care Gael si-a "eliberat" dreapta, a trimis imparabil pentru Nadal, iar francezul se "trezea" in situatia in care servea pentru a castiga setul. Dupa cateva momente de incertitudine (Rafa a avut mai multe sanse de rebreak), Gael a inchis mansa trimitand partida in setul al patrulea (6-4).

Aflat pe un val de incredere, Monfils a continuat sa reuseasca lovituri castigatoare, iar Nadal sa fie din ce in mai mult pus in dificultate. Tabela a "mers" in favoarea francezului, iar acesta s-a desprins la 4-2. Au urmat insa momente de relaxare ale lui Gael, cel care stie mai bine ca oricine sa isi saboteze munca. In doar cateva minute, francezul a trecut de la 4-2, la 4-5. Presiunea s-a simtit in calitatea serviciului francezului, iar Nadal a fructificat a doua minge de meci (6-4), dupa doua ore si 55 de minute de la primul schimb.

Senzatia este insa aceea ca Monfils a avut in mana asul care putea sa duca disputa in setul decisiv, insa nu a stiut ce si cum sa faca in momentele importante, desi avea prim-planul.

Este pentru a noua oara in cariera cand Nadal atinge faza sferturilor de la AO. Ibericul a castigat o singura data Grand Slam-ul de la Melbourne, in 2009.

Incepand din anul 2007, Nadal a ratat doar de doua ori prezenta in sferturile competitiei: in 2013, atunci cand nu a participat, si in 2016, cand a fost invins de Fernando Verdasco in runda inaugurala. A mai disputat doua finale la AO: in 2012 (invins de Novak Djokovic, dupa cel mai lung meci din istoria turneului) si in 2014 (invins in patru seturi de Stan Wawrinka).