Aflat in cautarea unui nou record in ceea ce priveste castigarea trofeului (ar fi pentru a saptea oara), Novak Djokovic a inceput perfect editia din acest a Grand Slam-ului de la Melbourne, sarbul invingandu-l in trei seturi, scor 6-1, 7-6(4), 6-2 pe Fernando Verdasco.

Novak Djokovic, la Australian OpenFoto: ausopen.com

Avertizat de evolutia buna a lui Verdasco din semifinala de la Doha (acolo unde ibericul a avut cinci mingi de meci), Nole a practicat un tenis complet in partida de debut de la Australian Open.

Sarbul s-a aparat incredibil, a facut fantastic tranzitia din defensiva in ofensiva si nu l-a mai lasat pe Nando sa ajunga in situatia in care sa conduca soarta meciului. Primul set a fost unul in care practic ibericul nu a contat (6-1 pentru Djoker), Fernando "venind" pe teren de-abia in al doilea set.

Desi a reusit mai multe break-uri si a aratat o alta atitudine, Nando nu a servit deloc constant, iar setul a fost impins in tie-break, acolo unde fostul lider mondial s-a impus cu 7-4.

Acuzand efortul mare depus in al doilea set, Fernando a scazut din nou nivelul jocului, iar Nole l-a taxat prompt (6-2). Meciul de pe "Rod Laver Arena" s-a intins pe durata a doua ore si 20 de minute. Novak a comis 34 de erori nefortate si a reusit 24 de lovituri castigatoare. De cealalta parte, Verdasco a "impresionat" la capitolul rame pe forehand, multe din acestea venind in momentele importante ale disputei. Spaniolul a comis 56 de erori nefortate.