Andy Murray a bifat al doilea succes din tot atatea partide la Turneul Campionilor, favoritul numarul unu trecand dupa un meci epuizant de Kei Nishikori (6-7(9), 6-4, 6-4), cap de serie numarul cinci, intr-un meci contand pentru Grupa "John McEnroe" a competitiei de la Londra.

Disputa din "O2" a fost una cu tenis de calitate si multa risipa de energie. Primul set al partidei a durat nu mai putin de o ora si 26 de minute, Kei castigand cu 11-9 in tie-break.

Echilibrul a continuat si in al doilea set, unul in care Andy s-a impus cu 6-4, dupa multe rasturnari de situatie. Murray a reusit sa se desprinda doar in setul decisiv, unul in care a condus cu 5-1. Nishikori a revenit incredibil, insa doar pana la 5-4, moment in care scotianul si-a castigat serviciul si a inchis meciul (6-4). Partida s-a intins pe durata a trei ore si 20 de minute...

In urma acestui succes, Andy conduce cu 8-2 in meciurile directe cu Kei.

Clasamentul grupei, in acest moment:

1 Andy Murray 2/0 4:1

2 Kei Nishikori 1/1 3:2

3 Marin Cilic 0/1 0:2

4 Stanislas Wawrinka 0/1 0:2.

*Primii doi clasati se vor califica in semifinalele Turneului Campionilor.

De la ora 22:00 se va disputa partida dintre Stanislas Wawrinka si Marin Cilic - va putea fi urmarita in direct pe Digisport 2.

Citeste aici o ampla prezentare a Turneului Campionilor.