Petra Kvitova (Cehia, locul 13 WTA), cap de serie numarul 3, a castigat duminica turneul WTA Elite Trophy de la Zhuhai (China), dupa ce a invins-o in finala pe Elina Svitolina (Ucraina, locul 14 WTA), cap de serie numarul 4, scor 6-4, 6-2.

Partida a durat o ora si 10 minute. Jucatoarea din Cehia nu a pierdut niciun set in cele patru partide disputate la Zhuhai.

Dupa acest succes, Petra Kvitova conduce cu 6-1 in meciurile directe cu Elina Svitolina.

Gratie acestei victorii, Petra va urca doua locuri in clasamentul WTA, urmand sa se claseze pe locul 11, incepand de luni. Svitolina se mentine pe locul 14.

Kvitova si-a trecut in cont al 19-lea titlu WTA al carierei si al doilea din acest an, dupa cel de la Wuhan (China), unde a invins-o pe Dominika Cibulkova.

In acest an, Petra a mai disputat finala de la Luxemburg, unde a pierdut in fata Monicai Niculescu, scor 6-4,6-0.

Turneul WTA Elite Trophy de la Zhuhai, aflat la a doua editie, a fost dotat cu premii totale de 2.214.500 dolari.

Jucatoarele participante la competitia din China au fost: Johanna Konta (SUA, locul 10 WTA), Petra Kvitova (Cehia, 13 WTA), Elina Svitolina (Ucraina,14 WTA), Roberta Vinci (Italia,17 WTA), Timea Bacsinszky (Elvetia, 18 WTA), Elena Vesnina (Rusia, 19 WTA), Samantha Stosur (Australia, 20 WTA), Barbora Strycova (Cehia, 21 WTA), Kiki Bertens (Olanda, 22 WTA), Caroline Garcia (Franta, 23 WTA), Timea Babos (Ungaria, 25 WTA) si Shuai Zhang (China, 28 WTA), beneficiara unui wildcard.