Monica Niculescu (50 WTA) s-a calificat in turul trei al turneului WTA de la Luxemburg (sferturi de finala), dupa ce a revenit spectaculos in meciul cu Francesca Schiavone (Italia - 36 de ani, locul 99 WTA).

Condusa cu 6-3 si 5-2, Monica a reusit sa intoarca soarta meciului si sa se impuna cu 7-5 si 6-4, dupa doua ore si 35 de minute. Este prima victorie a Monicai in fata fostei castigatoare de la Roland Garros, dupa patru infrangeri consecutive.

Pentru un loc in semifinale, Monica se va lupta cu invingatoarea partidei dintre Sabine Lisicki (94 WTA) si Caroline Wozniacki (17 WTA). Pentru calificarea in sferturi, Monica Niculescu va primi 60 de puncte WTA si un cec in valoare de 4.758 de euro.

Competitia din Luxemburg este dotata cu premii totale in valoare de 226.750 de dolari.