Novak Djokovic (liderul mondial si castigator en-titre al competitiei) a fost eliminat in semifinalele Masters-ului de la Shanghai. Roberto Bautista Agut (Spania - locul 19 ATP) a fost puternic pe picioare, a stat foarte bine in schimburile dure cu Nole si a profitat de erorile nefortate ale sarbului. Dupa o ora si 49 de minute, Agut s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-4.

Novak DjokovicFoto: usopen.org

Dupa ce a fost nevoit sa revina de la 0-1 la seturi in precedentul meci de la Shanghai (castigat cu Mischa Zverev), Nole a fost dominat de o stare de nervozitate impotriva ibericului. Cu cat meciul avansa, iar Roberto avea raspuns pentru jocul sau, Nole a aratat multe semne de irascibilitate. Imediat dupa ce a pierdut schimbul care i-a adus adversarului primul set (6-4), Djokovic si-a facut praf racheta.

Liderul mondial a alternat momentele de genialitate (backhanduri in lung de linie sau forehanduri inside-out de mare calitate) cu ratari inexplicabile...Roberto si-a vazut de jocul sau, a servit in cateva momente importante foarte bine, iar Djokovic si-a rupt tricoul pe durata setului secund. Ibericul a bifat break-ul la 3-2, insa apoi s-a pierdut cu firea si si-a cedat serviciul. Nu a fost insa loc de o revenire a liderului mondial, Novak pierzand partida pe propriul serviciu (6-4), dupa ce salvase trei mingi de meci...

Dupa o ora si 49 de minute, Bautista Agut (28 de ani) s-a impus cu 6-4, 6-4, reusind prima victorie din cariera impotriva lui Djokovic (dupa cinci infrangeri consecutive). "Roberto a reusit sa controleze jocul in special datorita forehandului sau exploziv, plat. In plus, a refuzat sa cedeze chiar si atunci cand Novak impunea ritmul in schimburi" - site-ul oficial al ATP dupa victoria spaniolului impotriva liderului mondial.

In marea finala, Roberto il va intalni pe invingatorul partidei dintre Andy Murray si Gilles Simon.

Shanghai Masters (editia din 2016) se disputa in perioada 9-16 octombrie 2016. Castigatorul competitiei va primi 1000 de puncte si un cec in valoare de $1.043.375, iar finalistul 600 de puncte ATP si un cec de $511.600. Competitia se joaca pe hard si are premii totale in valoare de $5.452.985.

Capii de serie din 2016: Novak Djokovic (1), Andy Murray (2), Stan Wawrinka (3), Rafael Nadal (4), Milos Raonic (5), Gael Monfils (6), Tomas Berdych (7), Marin Cilic (8), Jo-Wilfried Tsonga (9) si David Ferrer (10).