Petra Kvitova (cap de serie numarul 14) s-a calificat, miercuri, in sferturile turneului "Premier" de la Wuhan, dupa ce a invins-o, la capatul unui meci maraton, pe Angelique Kerber, numarul unu WTA. Meciul de pe arena centrala a durat trei ore si 20 de minute, jucatoarea din Cehia impunandu-se in trei seturi, scor 6-7(10), 7-5, 6-4.

Meciul a fost unul cu multe rasturnari de situatii, cu schimburi memorabile, dar si cu multe erori nefortate (in special din partea jucatoarei din Cehia). De mentionat ca Petra a reusit sa fructifice a saptea minge de meci...

A fost prima infrangere a lui Kerber in calitate de lider al clasamentului WTA, pozitie pe care a urcat dupa incheierea US Open-ului (jucatoarea din Germania a castigat competitia de la New York).

Rezultate optimi:

*consemnate pana acum

14-Petra Kvitova - 1-Angelique Kerber 6-7(10) 7-5 6-4

11-Johanna Konta - 7-Carla Suarez Navarro 7-5 7-6(6)

9-Svetlana Kuznetsova - 6-Venus Williams 6-2 6-2

8-Madison Keys - Darya Kasatkina 6-1 4-6 6-4

4-Simona Halep - Yaroslava Shvedova 6-3 6-3.

Sferturile care se stiu pana acum:

Petra Kvitova (14) - Johanna Konta (11)

Simona Halep (4) - Madison Keys (8).

Daca va trece de Madison Keys, Simona Halep o va intalni in semifinale pe invingatoarea partidei dintre Kvitova si Konta.