Serena Williams a primit cea mai puternica replica la editia din acest an a turneului de la US Open. Pana la confruntarea cu Simona Halep, Serena era singura jucatoare de pe tabloul de simplu care nu isi pierduse serviciul si nu cedase niciun set. Dupa victoria in fata romancei, scor 6-2, 4-6, 6-3, care i-a adus calificarea in semifinalele competitiei, liderul mondial a declarat ca se bucura ca a fost pusa la incercare de Simona Halep.

Serena Williams, la US OpenFoto: usopen.org

"Nu am reusit sa profit de unele sanse pe care le-am avut. Am avut oportunitati, le-am ratat si m-au afectat. Nu am jucat la fel in primul set si al doilea, dar al treilea a fost mai bun decat setul al doilea. Nu am reusit sa mentin nivelul sus'', a spus Williams, potrivit site-ului WTA.

"Ma simt extraordinar. Ma bucur ca am fost pusa la incercare. Cel mai bun lucru e ca simt ca nivelul ei a crescut in setul al doilea, dar am avut sanse de care nu am profitat. Din asta trag concluzia ca puteam juca mai bine in setul al doilea si poate reuseam sa castig in doua seturi'', a adaugat liderul mondial.

Serena Williams a apreciat jocul romancei din setul secund, mentionand ca "Simona a jucat foarte bine in al doilea set, a lovit bine mingea, a facut ce trebuia sa faca".

Americanca a precizat ca a fost calma pe tot parcursul meciului: ''Cred ca asa m-am dat jos din pat dimineata''.

Williams a subliniat ca nu este la suta la suta din punct de vedere fizic, dar se simte bine si nu se plange.

In semifinale, Serena Williams o va intalni pe Karolina Pliskova (11 WTA), care a trecut de croata Ana Konjuh (92 WTA), scor 6-2, 6-2, dupa 57 de minute. Informata ca Pliskova a servit nu mai putin de 32 de asi pana acum in turneu, Serena a exclamat: "Wow! Inseamna ca va fi un meci cu foarte multi asi".