Monica Niculescu (locul 56 WTA) a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, jucatoarea noastra calificandu-se in turul doi dupa ce a invins-o pe Veronica Cepede Royg, locul 124 WTA - din Paraguay. Meciul din "Olympic Tennis Centre", terenul 8, a fost castigat in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 28 de minute.

Monica NiculescuFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

In urmatoarea partida, Niculescu se va duela cu invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova (Rusia - cap de serie numarul opt) si Qiang Wang (China - locul 66 WTA).

Pe tabloul de simplu feminin de la JO se mai afla o sportiva din Romania: Irina-Camelia Begu (o va infrunta pe Nao Hibino, din Japonia).

Desfasurarea Livescore a partidei Niculescu vs Royg:

Niculescu nu mai asteapta sa serveasca pentru a castiga partida: mai face un break si se impune cu 6-3, obtinand astfel calificarea in turul doi de la Jocurile Olimpice

Monica se apropie la un singur game de castigarea partidei: conduce acum cu 5-3 in setul doi

Royg isi castiga serviciul, este 4-3 pentru Monica

Game echilibrat pe serviciul Monicai, se face 4-2

Niculescu a revenit de la 0-40 la 30-40, dar pana la urma a pierdut game-ul. Royg se apropie la 2-3

Game la zero castigat de Niculescu, numarul 56 WTA se distanteaza la 3-1 in setul al doilea al partidei

Niculescu reuseste sa o destabilizeze inca o data pe adversara, iar sportiva noastra face break-ul: 2-1

Monica egaleaza la unu

Royg trece in avantaj in debutul setului secund (1-0), dupa ce a servit

Niculescu revine de la 0-30, isi castiga serviciul si se impune in primul set cu 6-2

Game interminabil, in care, pe rand, cele doua jucatoare au avut multe sanse de a se impune...In cele din urma, Monica a avut nervii mai tari si a castigat contra serviciului. 5-2 in favoarea ei in primul set

Monica face un mic pas inapoi, iar Veronica se mai apropie putin pe tabela, dupa ce recupereaza un break: 4-2

Niculescu continua sa fie cea care impune ritmul, iar al doilea break vine firesc (la 15). 4-1 pentru Monica in primul set

Monica revine de la 15-40 si reuseste sa isi consolideze break-ul de mai devreme: se face 3-1 pentru jucatoarea noastra

Dupa doua game-uri in care fiecare jucatoare si-a castigat serviciul, Monica a bifat primul break al partidei si conduce cu 2-1