​Simona Halep, care a revenit pe locul trei in clasamentul mondial, a fost nominalizata de site-ul WTA la titlul de cea mai buna jucatoare a lunii iulie, in circuitul profesionist feminin de tenis, informeaza Agerpres.

Simona Halep, la turneul de la MontrealFoto: rogerscup.com

Contracandidatele Simonei sunt americancele Madison Keys si Venus Williams, precum si britanica Johanna Konta.

La Montreal, Simona Halep a cucerit al 14 titlu din cariera si al treilea din acest an, dupa cele de la Madrid si Bucuresti, si a ajuns la 10 victorii consecutive. La Rogers Cup, Simona Halep a intrat in competitie din turul secund. In turul doi, Halep a invins-o pe australianca Daria Gavrilova (45 WTA), in optimi pe Karolina Pliskova (Cehia - 17 WTA), in sferturi a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetsova (11 WTA), iar in semifinale a eliminat-o pe germanca Angelique Kerber (2 WTA). In ultimul act, Halep s-a impus in fata americancei Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3.

In clasamentul Road to Singapore, pentru Turneul Campioanelor, Simona Halep a urcat trei locuri si a ajuns pe 3.

Madison Keys a jucat finala la Montreal si a revenit in top 10 WTA, ocupand in prezent locul 9, iar in clasamentul Road to Singapore se afla pe locul 7.

Johanna Konta (13 WTA) a cucerit primul sau titlu WTA, la Stanford, invingand-o in finala pe Venus Williams, iar la Montreal a fost eliminata in sferturile de finala. In clasamentul Road to Singapore, britanica ocupa locul 9.

Venus Williams (6 WTA) a jucat finala la Stanford, iar apoi a ajuns pana in optimi la Montreal.

In 2016, Angelique Kerber a fost desemnata in doua randuri cea mai buna jucatoare a lunii (ianuarie, aprilie), celelalte luni avandu-le drept laureate pe Carla Suarez Navarro (februarie), Victoria Azarenka (martie), Garbine Muguruza (mai) si Serena Williams (iunie).

In aceasta ancheta, nominalizarile sunt facute de wtatennis.com, iar castigatoarele sunt desemnate prin votul fanilor pe site-ul WTA.