​Simona Halep, favorita numarul 5, s-a calificat pentru al doilea an consecutiv in finala Rogers Cup, unde se va duela cu americanca Madison Keys (12 WTA), cap de serie numarul 10. Partida se va desfasura pe Terenul Central si va incepe la ora 20:00 (ora Romaniei). Meciul va fi transmis in direct la Dolce Sport 2 si Live Score pe HotNews.ro.

Madison Keys a invins-o in penultimul act al competitiei pe Kristina Kucova (Slovacia - 121 WTA), scor 6-2, 6-1.

Traseul Simonei Halep, Montreal:

Simona Halep a intrat in competitie din turul secund. In turul doi, Halep a invins-o pe australianca Daria Gavrilova (45 WTA), scor 6-2, 6-3, in optimi pe Karolina Pliskova (Cehia - 17 WTA), scor 6-3, 6-3, in sferturi a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetsova (11 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-1, iar in semifinale a eliminat-o pe germanca Angelique Kerber (2 WTA), scor 6-0, 3-6, 6-2.

Traseul lui Madison Keys, Montreal:

In primul tur, Madison Keys a invins-o pe rusoaica Elena Vesnina (24 WTA), scor 6-4, 6-0, in turul doi pe americanca Madison Brengle (51 WTA), scor 6-4, 6-3, in optimi pe americanca Venus Williams (6 WTA), scor 6-1, 6-7, 6-3, in sferturi a eliminat-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (19 WTA), scor 7-6, 1-6, 6-0, iar in semifinale pe Kristina Kucova (Slovacia - 121 WTA), scor 6-2, 6-1.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de trei ori pana acum, fiind 2-1 pentru Simona Halep. Ultima partida, disputata in 2016, a fost castigata de Halep, la Wimbledon, scor 6-7, 6-4, 6-3. Singura victorie obtinuta de Madison Keys dateaza din 2014, de la Sydney.

Halep s-a calificat pentru a doua oara la rand in finala Rogers Cup, turneu organizat anul trecut la Toronto. In 2015, romanca s-a retras la scorul de 6-7, 7-6, 0-3 pentru Belinda Bencic.

Tot duminica, dupa ora 22:00, Simona va disputa si finala de la dublu, alaturi de Monica Niculescu, impotriva perechii Ekaterina Makarova/Elina Vesnina, cap de serie numarul 4.