Simona Halep, cap de serie numarul 5, s-a calificat in finala turneului WTA de la Montreal, dupa ce a invins-o in trei seturi, scor 6-0, 3-6, 6-2, pe germanca Angelique Kerber, favorita numarul doi, in semifinalele competitiei. Gratie ultimelor doua victorii obtinute in acest turneu, Halep va reveni, de luni, pe locul 3 WTA.

Simona Halep, la turneul de la MontrealFoto: rogerscup.com

Halep s-a impus intr-o ora si 38 de minute si si-a asigurat un cec in valoare de 241.840 de dolari si 585 de puncte WTA.

In ultimul act al turneului, Halep o va infrunta pe Madison Keys (12 WTA) care a trecut in penultimul act al turneului de Kristina Kucova (121 WTA), scor 6-2, 6-1.

Simona a castigat doua dintre cele trei partide jucate cu Keys. A invins-o anul acesta in optimi la Wimbledon (6-7(5), 6-4, 6-3 ) si acum doi ani la Roma (5-7, 6-0, 6-1). Tot in 2014, a pierdut prima infruntare cu americanca, scor 6-1, 6-4.

Halep s-a calificat pentru a doua oara la rand in finala Rogers Cup, turneu organizat anul trecut la Toronto. In 2015, romanca s-a retras la scorul de 6-7, 7-6, 0-3 pentru Belinda Bencic.

Cititi siWTA Montreal Perechea Halep/Niculescu s-a calificat in ultimul act dupa ce a invins cuplul Klepacsi/Srebotnik. Simona va juca duminica doua finale

"N-a fost un meci usor, Angelique este o jucatoare foarte puternica. Eu am inceput bine, ea a facut mai multe greseli. In setul secund i-am dat eu cateva puncte gratuite, insa am reusit sa-mi revin. M-am luptat apoi pentru fiecare minge si cred ca am facut un meci bun.

Este placut sa joc finala pentru al doilea an consecutiv la Rogers Cup. Vreau sa le multumesc tuturor ca au venit sa ma sustina, a fost o atmosfera foarte frumoasa aici si a fost o placere sa joc pe terenul central, deci va astept din nou maine. Sper sa fac o treaba buna.

Voi juca si la dublu, e ok, ma simt bine. Nu am nicio problema sa joc in continuare", a declarat Halep la finalul meciului.

Simona Halep va juca sambata si in semifinala de dublu, alaturi de Monica Niculescu, impotriva slovenelor Andreja Klepac/Katarina Srebotnik.