Simona Halep, favorita numarul 5, s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Montreal, dupa ce a invins-o in trei seturi pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (11 WTA), cap de serie numarul 9, in sferturile de finala ale competitiei. Dupa aceasta victorie, romanca a urcat un loc in clasamentul mondial, aflandu-se in prezent pe pozitia a patra.

Simona Halep s-a impus intr-o ora si 36 de minute si si-a asigurat un cec in valoare de 121.150 de dolari si 350 de puncte WTA.

In semifinale, Halep se va intalni cu germanca Angelique Kerber (2 WTA).

"A fost foarte greu, ma simt putin obosita, ea este foarte puternica. Sunt foarte fericita, mereu am avut meciuri grele cu ea. Am fost putin nervoasa in primul set, dar m-am luptat, am facut tot ce am putut. Maine nu va fi usor, dar astept fanii sa ma sustina din nou", a declarat Simona Halep la finalul meciului.

Statistica partidei Halep vs Kuznetsova

Asi: 2-2

Duble greseli: 2-3

Puncte castigate cu primul serviciu: 63% (35/56) - 48% (20-42)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 58% (11/19) - 43% (10/23)

Puncte de break salvate: 50% (3/6) - 25% (2/8)

Puncte de break castigate: 75% (6/8) - 50% (3/6)

Puncte castigate pe serviciu: 61% (46/75) - 46% (30/65)

Puncte castigate pe primire: 54% (35/65) - 39% (29/75)

Total puncte castigate: 58% (81/140) - 42% (59/140)

Jocuri castigate pe serviciu: 75% (9/12) - 45% (5/11)

Jocuri castigate pe retur: 55% (6/11) - 25% (3/12)

Total jocuri castigate: 65% (15/23) - 35% (8/23)

2016, Montreal: 3-6, 6-1, 6-1 pentru Simona Halep

Turneul de la Montreal este dotat cu premii in valoare de 2.413.663 de dolari si se desfasoara in perioada 25-31 iulie.