Perechea formata din Monica Niculescu si Yanina Wickmayer, din Belgia, a castigat proba de dublu din cadrul turneului WTA de la Washington, dupa ce a trecut in finala de perechea japoneza formata din Shuko Aoyama/Risa Ozaki, in doua seturi 6-4, 6-3, informeaza Mediafax.

Monica NiculescuFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

Meciul Niculescu/Wickmayer- Aoyama/Ozaki a durat o ora si 15 minute, insa a fost intrerupta de ploaie, in primul set, la scorul de 2-1 pentru perechea formata din sportivele din Romania si Belgia.

Pentru victoria de sambata de la Washington, turneu dotat cu premii totale de 226.750 dolari, cele doua castigatoare vor primi un cec de 12.300 dolari si 280 puncte WTA, in timp ce sportivele din japonia s-au ales cu 6.400 dolari si 180 puncte WTA.

Pentru Monica Niculescu, victoria de la Washington este cea de-a sasea intr-un turneu WTA de dublu, dupa cele de la Budapesta, in 2009, Hobart(2012 si 2014) si de la Shenzhen(2014 si 2016).

Monica Niculescu a mai jucat alte 12 finale WTA la dublu.