Lista se mareste: Karolina Pliskova (16 WTA) nu merge la JO din cauza virusului Zika

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2016, 10:30 Sport | Tenis


Karolina Pliskova 2
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Karolina Pliskova, locul 16 WTA, a intregit lista sportivilor care au anuntat ca nu vor participa la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro de teama virusului Zika, informeaz L'Equipe. Tot mai multi jucatori au precizat ca nu vor merge in Brazilia, ultimii care au comunicat acest lucru fiind Simona Halep, Milos Raonic sau Tomas Berdych.

"Ma tem de efectele virusului Zika", a precizat Karolina Pliskova, jucatoare in varsta de 24 de ani.
 
In urma cu putin timp, Simona Halep (locul 5 WTA) anuntase ca nu va reprezenta Romania la JO, tot de teama virusului Zika.

Pe tabloul masculin de simplu, lucrurile stau in felul urmator: nu mai putin de zece din primii 30 de jucatori ai lumii au anuntat deja ca nu vor merge la Rio in vara acestui an.

Tomas Berdych (8 ATP), Milos Raonic (7 ATP), Dominic Thiem (9), John Isner (16), Nick Kyrgios (18), Bernard Tomic (19), Feliciano Lopez (20), Lucas Pouille (21), Benoit Paire (23) si Sam Querrey (29) nu se vor afla in Brazilia, din acelasi motiv - virusul Zika.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2871 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    doar bogatii din tenis (Duminică, 17 iulie 2016, 10:52)

    motamo [utilizator]

    de ce majoritatea celor care renunta sunt jucatori de tenis suprebogati?
    • -8 (12 voturi)    
      restul muncesc 4 ani pentru o speranta (Duminică, 17 iulie 2016, 11:10)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui motamo

      la o medalie si cativa banuti.
      Tenisul e sport super bine platit, mult prea bine...
  • -10 (16 voturi)    
    cata ipocrizie (Duminică, 17 iulie 2016, 11:27)

    xanti [utilizator]

    Unii si-ar taia o mana sa participe la Rio la olimpiada si altii fac mutre si nazuri.
    Sportul s-a transformat intr-o industrie de facut bani pentru ingamfati.
    Raonici probabil nu mai ramane gravid din cauza asta nu participa ,probabil vrea sa fie primul caz din istoria omenirii de barbat gravid.
    Asa si cu fatucele astea cu nasul pe sus gen Halep,Pliskova.....
    • +9 (13 voturi)    
      da ma (Duminică, 17 iulie 2016, 11:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ce conteaza pericolele ,poa' sa fie si razboi acolo,ei tot tre' sa mearga , ca sa nu-i consideri tu ingamfati..
    • +12 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 iulie 2016, 11:57)

      [anonim] i-a raspuns lui xanti

      • +5 (5 voturi)    
        Cred ca sunteti nou... (Duminică, 17 iulie 2016, 19:57)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui

        ... comentator la articolele HN despre tenis. Exista aici o comunitate (mica, zic eu) de hateri al caror unic scop in viata este sa o injure pe Halep. Prin ricoseu, o mai incaseaza cateodata si altii - ca Pliskova sau Raonic acum.
        Va pierdeti vremea raspunzandu-le in mod serios.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 17 iulie 2016, 15:08)

    tenis101 [utilizator]

    Nu mai comparati tenisul cu gimnastica!!

    La gimnastica sunt mult mai putine turnee internationale. Olimpiade o data la 4 ani, alte competitii internationale o data pe an sau chiar mai rar. Normal ca gimnastii pun prioritate pe Olimpiade.

    La tenis exista 4 Grand Slamuri + zeci de competitii pe AN, ceea ce face Olimpiadele foarte putin importante pentru tenis.

    E foarte simplu, fiecare sport e diferit. Atunci de ce sa iti risti sanatatea cand inca ai 4 Grand Slamuri pe an la care poti face performanta?