Simona Halep (cap de serie numarul unu) a inceput ezitant partida cu Barbora Krejcikova (Cehia, locul 200 WTA), numarul cinci mondial pierzand primul set cu 6-3, dupa o evolutie lipsita parca de vlaga. Simona a reusit sa revina, chiar daca nu a fost intr-una din cele mai bune zile ale sale, si sa se califice in turul doi de la "BRD Bucharest Open", dupa o victorie in trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-1. Partida a durat o ora si 43 de minute.

A fost prima intalnire dintre Simona Halep si Barbora Krejcikova.

In urmatoarea partida, Halep o va intalni pe Isabella Shinikova, din Bulgaria, locul 156 WTA, sportiva venita din calificari.

Pentru calificarea in turul doi la BRD Bucharest Open, Simona va primi 30 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 3.310 dolari.

Turul I, rezultate consemnate marti:

1-Simona Halep - Barbora Krejcikova 3-6 6-1 6-1

7-Anastasija Sevastova - Gabriela Ruse 6-3 6-4

Isabella Shinikova - Kateryna Kozlova 6-2 3-6 6-3

Francesca Schiavone - Elitsa Kostova 6-2 7-6(3)

Polina Leykina - Xu Shilin 1-6 6-1 7-6(7)

5-Monica Niculescu - Andreea Mitu 6-2 6-4

Misa Eguchi - Maria Teresa Torro 6-1 6-2.

Ultima castigatoare a competitiei bucurestene este Anna Karolina Schmiedlova, din Slovacia (s-a impus in 2015). In acest an, Anna a fost eliminata deja din runda inaugurala.

"BRD Bucharest Open" este un turneu dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.