Serena Williams (1 WTA) a reactionat la sugestiile de inegalitate a premiilor dintre femei si barbati, dupa ce ambele semifinale din circuitul feminin de la Wimbledon s-au terminat in doua ore, in timp ce cu o zi inainte, meciurile de pe arena centrala, in proba de simplu masculin din faza sferturilor, au ocupat mai mult de 7 ore.

Serena Williams, castigatoare la WimbledonFoto: wimbledon.com

Williams a trecut in semifinale de Elena Vesnina (50 WTA) intr-un timp record de 48 de minute, scor 6-2, 6-0, iar Angelique Kerber (4WTA) a invins-o pe Venus Williams (8 WTA) in 72 de minute, scor 6-4, 6-4.

In sferturile de finala la proba de simplu masculin, Roger Federer (3 ATP) l-a invins pe Marin Cilic (13 ATP) dupa 3 ore si 17 minute, iar Andy Murray a castigat in fata lui Jo-Wilfried Tsonga (12 ATP) dupa 3 ore si 54 de minute.

Fanii tenisului au reactionat, reclamand ca femeile nu trebuie sa primeasca aceeasi suma de bani pentru fiecare faza a competitiei ca barbatii.

Serena Williams, care sustine de mult timp egalitatea de joc, a declarat ca efortul si pregatirea pentru un meci sunt aceleasi ca ale barbatilor.

"As dori sa vad oamenii, publicul, presa ca apreciaza femeile pentru ceea ce fac si pentru ceea ce sunt", a declarat numarul 1 mondial, conform TheTelegraph.

"Joc tenis de cand aveam trei ani. De fapt, toata viata am facut asta. Nu am avut o viata. Nu cred ca ar merita sa fiu platita mai putin din cauza sexului meu", a mai spus Serena Williams.

Intrebata de un reporter daca ea si adversara sa Elena Vesnina ar merita sa primeasca aceeasi suma de bani ca barbatii, Serena a raspuns: "Absolut, meritam aceleasi premii. Si daca dumneavoastra scrieti un articol scurt, credeti ca nu meritati un salariu echivalent cu cel al colegului din spate?"

Elena Vesnina (50 WTA) a declarat: "Avem si noi meciuri bune in sferturile de finala. Nu cred ca depinde scorul. Este uimitor ca avem o campioana ca Serena in circuitul feminin."

Premiile fetelor si baietilor sunt egale in turneele de Grand Slam. Invingatorul de la Wimbledon va primi 2,34 milioane de euro pentru castigarea trofeului de la "All England Club"