Partida de infarct la Wimbledon, in sferturile de finala, intre Roger Federer (favorit 3) si Marin Cilic (favorit 9). Croatul a condus cu 2-0 la seturi, elvetianul a revenit si a egalat la 2, dupa ce a salvat trei mingi de meci, si s-a impus dramatic cu 6-3 in decisiv...A fost o partida cu o incarcatura emotionala aparte, cu lovituri superbe si cu rasturnari de scor. Disputa de pe arena centrala s-a intins pe durata a trei ore si 17 minute. "Regele" de pe iarba londoneza a supravietuit incredibil la cei aproape 35 de ani ai sai, iar pentru un loc in marea finala va lupta, vineri, cu Milos Raonic (cap de serie numarul sase).

Roger Federer (2) - Marin Cilic (9) 6-7(4), 4-6, 6-3, 7-6(9) 6-3

Statistica partidei Federer vs Cilic:

Asi: 27-23

Duble greseli: 0-7

Puncte castigate cu primul serviciu: 79%-82%

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 59%-54%

Puncte castigate la fileu: 18/27(67%) - 26/39(67%)

Puncte de break castigate: 2/9(22%) - 1/8(13%)

Lovituri castigatoare: 67-59

Erori nefortate: 24-36

Total puncte castigate: 170-162

Total distanta alergata: 2625,8 metri - 2511,8 metri

Durata partida: 3 h 17 minute.

A fost cel de-al 14-lea sfert de finala pe care Federer l-a disputat de-a lungul carierei la Wimbledon, turneul in cadrul caruia elvetianul a avut cele mai mari satisfactii din cariera.

Federer are in palmares 17 trofee in turneele de Grand Slam, din acestea 7 fiind cucerite la Londra (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012).

Roger a disputat ultimele doua finale de la Wimbledon (n.r. 2014 si 2015), dar de fiecare data a fost invins de Novak Djokovic, liderul mondial.

Momentele cheie ale partidei dintre Federer si Cilic, de la scorul de 2-0 la seturi in favoarea croatului:

• La 3-3, (in setul trei) Federer a revenit la 0-40 si si-a castigat serviciul.
  • La 2-1 (in setul patru), Federer a revenit de la 15-40
  • Federer a salvat o minge de meci la 5-4 pentru Cilic (in setul patru)
  • Federer a salvat a doua minge de meci la 6-5 pentru Cilic (in setul patru)
  • La 4-3 in tibreak-ul setului patru, mingea lui Federer "ciupeste" baseline-ul (dupa o reluare oficiala s-a putut constata acest lucru)
  • La 6-4 in tiebreak, Federer rateaza incredibil o dreapta inversa, dupa un serviciu foarte bun, irosind astfel o minge de set
  • La 7-6 pentru Cilic in tiebreak, Federer salveaza a treia minge de meci
  • La 8-7 pentru elvetian, Federer vine neinspirat la fileu (pe un atac scurt) si este pasat in lung de linie
  • La 8-8 in tiebreak, Cilic face o dubla greseala
  • La 9-8 in tiebreak, Federer rateaza o dreapta de pe centrul terenului
  • Tibreakul este castigat in mod dramatic de Federer, cu scorul de 11-9.
  • Dupa ce a ratat trei mingi de meci, Cilic nu a mai avut aceeasi constanta la serviciu, a parut usor obosit fizic si depasit psihic dupa ce nu a putut inchide partida in patru seturi. Scapat miraculos "in viata", Federer a "inventat" niste passinguri precum in perioada sa de varf si l-a invins pe adversar cu 6-3.