Wimbledon: Monica Niculescu, eliminata in turul doi al competitiei de la Londra

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2016, 13:43 Sport | Tenis

Monica Niculescu, suparata
Monica Niculescu (47 WTA) a parasit turneul de Grand Slam de la Wimbledon in turul al doilea, dupa ce a fost invinsa de Timea Bacsinszky, Elvetia, cap de serie numarul 11.

Inceputa vineri, partida s-a terminat sambata, disputa fiind reprogramata din cauza ploii de la Londra. Desi a castigat primul set cu 6-4, Monica le-a cedat pe urmatoarele doua, scor 6-2, 6-1. Meciul a fost unul lung, de doua ore si patru minute.

Pentru parcursul de la "All England Club", Niculescu va primi un cec in valoare de £50,000 si 70 de puncte in ierarhia WTA.

In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe a devenit 4-3 in favoarea Monicai Niculescu.