Novak Djokovic (favorit numarul unu) a mai facut un pas catre trofeul de la Roland Garros (marele sau obiectiv pentru anul in curs), sarbul ajungand in sferturi, dupa o partida de peste trei ore cu Bautista Agut (cap de serie numarul 14).

Novak Djokovic, in viteza spre trofeul Roland GarrosFoto: rolandgarros.com

UPDATE: Stanislas Wawrinka este primul semifinalist din 2016 de la RG, iar Andy Murray al doilea.

Victoria este una speciala pentru "Djoker", acesta fiind primul jucator din istoria tenisului care ajunge la castiguri de 100 de milioane de dolari doar din premii.

Nole (29 de ani) a avut nevoie de patru seturi pentru a-l invinge pe iberic, scor 3-6, 6-4, 6-1, 7-5. Meciul de pe "Philippe Chatrier" s-a intins pe durata a trei ore si 16 minute.

Pentru un loc in semifinalele turneului de Grand Slam, Djokovic se va lupta cu Tomas Berdych (7).

Castigator a 11 turnee de Grand Slam, Djokovic nu s-a impus niciodata la Roland Garros, desi a disputat trei finale (2012, 2014, 2015). Este singurul trofeu major care ii lipseste din palmares sarbului.