Irina Begu (28 WTA) s-a calificat in optimile de la Roland Garros (al doilea turneu de Grand Slam al anului), dupa ce a invins-o in trei seturi pe Annika Beck (39 WTA - Germania), cu scorul de 6-2, 2-6, 6-1. Pentru un loc in sferturile competitiei pariziene, Irina se va lupta cu Shelby Rogers (108 WTA - SUA), care a invins-o pe Petra Kvitova (10), scor 6-0, 6-7(3), 6-0.

Prima confruntare dintre Begu si Annika Beck s-a incheiat cu scorul de 6-2, 2-6, 6-1 pentru sportiva noastra, dupa un meci care a durat doua ore si 5 minute.

Pentru parcursul de pana acum, jucatoarea din Romania va primi 240 de puncte WTA si un cec in valoare de 173.000 euro.

Irina Begu a explicat prestatia sa din setul al doilea: "S-a vazut un pic meciul greu de data trecuta, dar ma bucur ca am reuşit sa castig si in conditiile astea de oboseala. In setul secund s-a vazut putin ca Ilie Nastase nu a mai fost in tribune sa-mi poarte noroc si l-am pierdut. Plecase la meciul Simonei", a declarat Begu pentru Eurosport.

Pe cine a invins pana acum Irina Begu

Irina Begu s-a intalnit in prima runda cu Bethanie Mattek-Sands (86 WTA-SUA), castigand scorul de 6-4, 2-6, 6-1. Adversara din turul doi a fost Coco Vandeweghe (43 WTA-SUA) pe care a invins-o cu scorul 7-6, 6-7, 10-8, dupa un meci de trei ore si 38 de minute, in timp ce vineri a dispus de Annika Beck (6-2, 2-6, 6-1).