Perechea formata din romancele Irina Begu si Monica Niculescu a castigat, vineri seara, meciul cu dublul Timea Babos/Yaroslava Shvedova (Ungaria/Kazahstan), scor 7-6 (4), 6-3, in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Roma, disputat pe zgura si dotat cu premii de 2.399.000 euro, relateaza Mediafax.

Begu si NiculescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Meciul a durat o ora si 30 de minute. Pe durata partidei, dublul Begu/Niculescu a servit 4 asi si a comis 2 duble greseli. Romancele si-au pierdut de trei ori serviciul si au reusit 4 game-uri pe serviciul adversarelor.

Pentru accederea in turul urmator la Roma, Irina si Monica si-au asigurat 350 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 30.920 de euro.

In semifinalele turneului din capitala Italiei, romancele vor intalni principalele favorite la castigarea trofeului, Martina Hingis (Elvetia) si Sania Mirza (India). Hingis si Mirza se afla pe primul loc in clasamentul WTA de dublu si au patru trofee (printre care Marele Slem al Australiei) si doua finale in acest an.

Irina Begu (locul 41 WTA la dublu) si Monica Niculescu (30 WTA la dublu) au jucat doar 5 meciuri in acest sezon impreuna. Irina Begu s-a calificat si la simplu in semifinalele turneului Premier 5 la Roma, unde se va confrunta cu invingatoarea din meciul Serena Williams-Svetlana Kuznetsova.