Monica Niculescu, locul 29 WTA, a fost invinsa, joi, in optimile de finala ale turneului de la Stuttgart, in trei seturi, scor 6-2, 6-7, 2-6, de Petra Kvitova, numarul 7 mondial. Astfel, jucatoarea din Cehia si-a luat revansa dupa infrangerea din februarie de la FedCup, scrie Mediafax.

Monica Niculescu (1)Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Cu un moral ridicat dupa victoria din precedenta disputa cu Petra Kvitova de la FedCup, Monica Niculescu a castigat repede primul set, cu scorul de 6-2, reusind doua break-uri.

Mansa secunda a avut parte de multe rasturnari de situatie. Niculescu a fost condusa cu 5-2, insa a luat patru jocuri la rand, iar setul s-a decis in tiebreak. Jucatoarea din Romania a gresit mai mult si a pierdut tiebrerak-ul cu 7-5. Niculescu a avut insa, la 6-5 in actul secund, trei mingi de meci si nu a reusit sa fructifice niciuna dintre acestea.

Aflata pe locul 29 in clasamentul WTA, Niculescu a cedat presiunii in decisiv, iar Petra Kvitova s-a impus cu 6-2.

S-a terminat 2-6, 7-6, 6-2 pentru sportiva din Cehia, care va juca pentru un loc in sferturi cu a treia favorita la turneul de la Stuttgart, Garbine Muguruza din Spania.