​FOTOGALERIE BRD Nastase Tiriac Trophy: Fernando Verdasco, cu emotii in optimi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2016, 18:18 Sport | Tenis

Fernando Verdasco, calificare dupa un meci maraton
​Fernando Verdasco a avut parte de un meci foarte greu cu Aldin Setkic, din Bosnia Hertegovina - locul 208 ATP, ibericul impunandu-se dupa o partida de doua ore si 35 de minute, scor 6-7(5), 6-1, 7-5. In urma acestui succes, "Nando" s-a calificat in optimile de la BRD Nastase Tiriac Trophy.

Vazut drept mare favorit al acestei dispute, Verdasco a alternat momentele bune cu cele in care parea "sa dispara" de pe teren. Cu un serviciu foarte bun si cu o deplasare care i-a dat batai de cap lui Fernando, Aldin a produs surpriza si a castigat primul set in tiebrek, la 5.

Fernando si-a impus stilul, a devenit mult mai ofensiv si a produs multe lovituri castigatoare cu forehandul in cel de-al doilea set, unul castigat categoric cu 6-1.

Decisivul a fost echilibrat pana la 5-5, moment in care Verdasco a profitat de caderea fizica a lui Setkic, a  facut break-ul, iar apoi a inchis meciul pe propriul serviciu.

In optimi, Verdasco il va intalni pe Radu Albot, din Republica Moldova.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.