Perechea Mateusz Kowalczyk/ Adam Majchrowicz a fost eliminata de la Challenger-ul de la Napoli in sferturile de finala, dupa ce a fost descalificata de arbitrul de scaun. Interesant este faptul ca acestia conduceau in momentul in care au fost suspendati din competitie.

Si-a lovit adversarul cu mingea in timpul in care nu se juca un punctFoto: Captura YouTube

La scorul de 6-3, 4-4 (era 1-0 la seturi pentru Mateusz si Adam) a avut loc un incident mai putin intalnit pe terenul de tenis.

Aflat la serviciu, Mateusz a comis o dubla greseala, iar in momentul in care mingea i-a revenit de la adversar, acesta (desi jocul era intrerupt in acel moment) a trimis-o cu putere in terenul advers, acolo unde l-a lovit in cap pe Rameez Junaid. Acesta a cazut pe teren, a fost nevoie de o pauza medicala, iar arbitrul de scaun a luat decizia de a-i descalifica pe Mateusz Kowalczyk si Adam Majchrowicz.

Calificati in semifinale in urma acestei decizii a arbitrului de scaun, Junaid si Skupski au pierdut in urmatorul meci: 6-0, 3-6, 10-8 in fata dublului Gero Kretschmer/Alexander Satschko.