Jucatoarea romana de tenis Irina Begu s-a calificat, miercuri, in optimile de finala ale turneului WTA Premier de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 687.900 dolari, dupa ce a dispus de americanca Bethanie Mattek-Sands cu 6-4, 4-6, 6-2, potrivit Agerpres.

Begu (25 ani, 34 WTA) a obtinut victoria dupa doua ore si 27 de minute de joc. Romanca a obtinut a patra victorie in tot atatea meciuri cu Mattek-Sands (31 ani, 89 WTA), precedentele fiind in 2012 in sferturi la Linz, cu 6-3, 1-6, 6-2, si in 2015, in optimi la Rio, cu 6-2, 6-4, si in primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 7-6 (6).

Romanca a fost condusa in decisiv cu 1-0, dar a castigat apoi cinci ghemuri consecutive.

Irina Begu si-a asigurat un cec de 8.955 dolari si 55 de puncte WTA. Adversara ei din optimi va fi invingatoarea dintre Andrea Petkovic si Monica Puig.

In primul tur la dublu, perechea romano-spaniola Raluca Olaru/Lara Arruabarrena a fost invinsa de americancele Raquel Atawo/Abigail Spears, cap de serie numarul patru, cu 6-3, 6-2. Olaru si partenera sa vor primi 3.245 dolari si un punct WTA.