Monica Niculescu si Irina Begu s-au calificat, duminica, in optimile de finala ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, si s-au alaturat astfel Simonei Halep. Niculescu, desemnata cap de serie numarul 32 la Miami Open, a trecut de Coco Vandeweghe (SUA) cu 6-4, 6-1, dupa o ora si 42 de minute, anunta Agerpres.

Monica NiculescuFoto: ausopen.com

Vandeweghe (24 ani, 38 WTA) castigase primele doua partide cu Monica, in 2013, in primul tur la Stanford, cu 6-0, 6-3, si anul trecut la Eastbourne, in primul tur, cu 7-5, 2-6, 6-1.

Monica Niculescu (28 ani, 33 WTA), aflata in optimi si la dublu, si-a asigurat un cec de 67.590 dolari si 120 de puncte WTA. Urmatoarea sa adversara va fi britanica Johanna Konta (24 ani, 23 WTA), care a dispus in trei seturi de rusoaica Elena Vesnina, cu 4-6, 6-1, 7-6 (3). Monica s-a impus in singura confruntare cu Konta, anul trecut, in sferturi la Nottingham, cu 6-2, 2-6, 6-2.

Irina Begu (25 ani, 35 WTA) a trecut in turul al treilea de Krystyna Pliskova (Cehia), sora cunoscutei Karolina Pliskova, cu 7-5, 4-6, 6-4, la capatul unui meci care a durat doua ore si 38 de minute. Begu a avut 11 asi, fata de 9 ai adversarei, dar si 13 duble greseli (Pliskova 7). Romanca a mai invins-o pe Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA) si in 2010, la Incheon (Coreea de Sud), cu 4-6, 6-1, 6-4, in sferturi de finala.

Begu si-a asigurat si ea un cec de 67.590 dolari si 120 de puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe americanca Madison Keys (N. 22), victorioasa cu 6-4, 6-4 in fata italiencei Robert Vinci (N. 9). Irina o va intalni in premiera pe Keys (21 ani, 24 WTA).

Tot in optimi la Miami Open este calificata si Simona Halep, numarul cinci mondial, care va juca impotriva britanicei Heather Watson.