Jucatoarea spaniola de tenis Carla Suarez Navarro o va intalni pe tanara letona Jelena Ostapenko, sambata, in finala turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.517.250 dolari, potrivit Agerpres.

Suarez Navarro (11 WTA), cap de serie numarul opt, a invins-o fara drept de apel in semifinala de vineri pe poloneza Agnieszka Radwanska, numarul trei mondial, cu 6-2, 6-0, dupa 62 de minute.

Iberica de 27 de ani a reusit a doua sa victorie in duelurile cu Radwanska, precedenta fiind obtinuta la la Miami, in 2015. Radwanska are trei victorii, cea mai recenta fiind anul acesta, in sferturi la Australian Open, cu un sec 6-1, 6-3. Jelena Ostapenko (18 ani, 88 WTA) a profitat de abandonul jucatoarei germane Andrea Petkovic (27 WTA) la scorul de 7-5, 1-0 pentru baltica, dupa o ora si 18 minute.

Petkovic a condus cu 5-1 in primul set, dar apoi, la 5-4, a cerut interventia medicului si a reluat meciul dupa circa 10 minute, cu un bandaj mare la coapsa stanga, abandonand apoi in debutul setului secund. Suarez Navarro si Ostapenko s-au intalnit o data, anul trecut, la Wimbledon, in primul tur, victoria revenind letonei cu un surprinzator 6-2, 6-0.