​Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 1, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului ATP de la Rotterdam, Olanda.

Cei doi au trecut de dublul Guillermo Garcia-Lopez/Viktor Troicki (Spania/Serbia), scor 6-3, 6-2, dupa o partida care a durat 53 de minute de joc.

In urma acestei performante, cei doi vor fi recompensati cu 90 de puncte ATP in clasamentul de dublu si cu 12.700 de dolari. In sferturi, Horia si Jean se vor duela cu invingatorii din partida Gilles Muller/Nenad Zimonjic - Thiemo De Bakker/Robin Haase.

In aceeasi faza a competitiei a ajuns si perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (Romania/India), dupa victoria obtinuta in fata dublului format din Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski, scor 6-7, 6-3, 10-7, dupa o partida care a durat o ora si 28 de minute.

Mergea si Bopanna vor intalni in sferturi dublul Nicolas Mahut/Vasek Pospisil (Franta/Canada).