Pus in garda de Gilles Simon in optimi (victorie in cinci seturi), Novak Djokovic nu a mai lasat nimic la voia intamplarii impotriva lui Kei Nishikori (Australian Open, sferturi de finala), liderul mondial castigand lejer in trei seturi, scor 6-3, 6-2, 6-4. Pentru sarb urmeaza duelul cu Roger Federer, din semifinale.

Novak Djokovic, la Australian OpenFoto: ausopen.com

Cel putin teoretic, pentru Nole ar fi trebuit sa urmeze un meci greu contra lui Kei. Venit dupa un meci maraton in fata lui Simon, Djokovic a stiut sa profite de sansele avute, transformand un meci aparent dificil intr-un unul de antrenament.

Djokovic a fost puternic mental, a dominat punctele importante, reusind sa salveze cu usurinta mingi de break, chiar si cu al doilea serviciu. Dupa 76 de minute, sarbul avea deja 2-0 la seturi (6-3, 6-2).

Kei a incercat sa fie agresiv, dar a clacat in momentele importante. Japonezul a facut duble greseli, in timp ce dreapta lui Nishikori a produs puncte pe banca rulanta... pentru Djokovic.

Niponul a avut o tresarire de orgoliu in debutul setului al treilea (a facut primul sau break si a condus cu 2-0, iar apoi cu 3-1), dar erorile nefortate i-au coplesit jocul si planul tactic.

Djokovic si-a vazut de treaba, a adunat puncte atat gratie loviturilor sale marca inregistrata, cat si datorita erorilor mari comise de adversar. Astfel, pe un fond de instabilitate a lui Kei, Nole a revenit de la 1-3, la 5-3, iar apoi a inchis meciul pe propriul serviciu (6-4).