Simona Halep a pierdut semifinala WTA de la Sydney cu jucatoarea de tennis din Rusia Svetlana Kuznetsova, numarul 25 in lume. Meciul a fost intrerupt joi in mai multe randuri din cauza ploii la scorul de 5-4 pentru Simona si a fost reluat vineri dimineata. Jucatoarea noatra a pierdut insa primul set cu 6-7, a revenit in setul secund pe care l-a castigat cu 6-4, dar a cedat cu 305 ultimul set si se opreste in semifinale.

Simona Halep, la SydneyFoto: wtatennis.com

UPDATE 14.20: Simona Halep ar putea juca atat semifinala cat si finala in aceeasi zi, din cauza ploii

LIVESCORE, meciul dintre Halep si Kuznetzova:

13:18: Meciul a fost amanat pentru maine, vineri. Vom reveni cu informatii legate de ora la care va fi programat. Si meciurile din tabloul masculin sunt amanate pentru vineri.

12:20 - Meciul a fost nou oprit din cauza ploii! Jucatoarele s-au retras la vestiare.

5-4 Kuznetzova greseste la fileu, dar apoi puncteaza cu un contre-pied frumos. Un nou schimb lung de mingi, dar, iar trimite in fileu. 30-15 pentru Simona. Un incredibil backhand in lung de linie pus pe tusa de catre Simona. S-a facut 40-15 si apoi a urmat si punctul decisiv! Simona revine in avantaj!

4-4 Simona greseste pe ofensiva, iar la urmatorul schimb trimite dincolo de linia de fund (30-0 pt Kuznetzova). Un schimb lung de mingi si o scurta gresita de rusoaica (30-15). / Game-ul este oprit pentru ca a reinceput sa ploua la Sydney. / Dupa o pauza de circa 5 minute meciul a fost reluat. / Simona puncteaza spectaculos in lung de linie din defensiva si egaleaza la 30. Un schimb lung de mingi si trecere de la defensiva la ofensiva pentru ambele jucatoare, insa la final Kuznetzova reuseste punctul. Simona ataca dezlantuita, in extreme si in lung de linie si reuseste apoi sa egaleze la 40 printr-un cross superb. Simona ataca si urca la fileu, intra in avantaj cu o minge pusa pe tusa, si apoi puncteaza decisiv! Break pentru Simona!

3-4 Simona loveste puternic cu primul serviciu si castiga rapid game-ul la 0! In pauza dintre game-uri Simona il cheama pe Darren Cahill pe teren.

2-4 Rusoaica incepe bine game-ul pe serviciul sau si se distanteaza rapid la 30-0. Simona revine cu un forehand frumos, in lung de linie, pe serviciul rusoaicei si apoi puncteaza spectaculos cu un passing-shot de langa fileu (30-30). Kuznetzova revine si serveste puternic, iar Simona returneaza in fileu. Urmeaza apoi o minge trimisa mult afara de Simona, iar rusoaica isi consolideaza pozitia.

2-3 Halep incepe slab game-ul pe serviciul sau si se face rapid 0-30.Dupa alte doua schimburi se face 15-40 si Kuznetzova are doua mingi de break. Simona anuleaza prima cu un forehand superb (30-40), dar rusoaica reuseste apoi sa faca breakul si urca in avantaj.

2-2 Kuznetzova revine in meci si isi face si ea serviciul.

2-1 Simona reuseste sa-si faca serviciul si intra in avantaj la gameuri

1-1 Halep si-a pierdut serviciul in debutul meciului, dar apoi si-a revenit si a facut rebreak

Meciul, programat initial sa inceapa in jurul orei 7.30, ora Romaniei, a fost amanat pentru ca in orasul australian ploua.

UPDATE 11.32 Desi Organizatorii au anuntat ca partidele se vor relua la 10.30, ora Romaniei, acestea nu au reinceput nici la aceasta ora

10.02 Partida dintre cele doua va incepe dupa finalul celei din turneul masculin dintre Grigor Dimitrov si Alexandr Dolgopolov, care a fost intrerupt iar de ploaie, in momentul in care bulgarul conducea cu 4-2 in setul decisiv.

Cele doua sportive s-au mai intalnit de cinci ori pana acum: este 3-2 pentru Halep. "Imi place sa joc impotriva ei, cred in sansa mea", a precizat Halep, numarul doi din ierarhia WTA.

"O stiu destul de bine. Am jucat impotriva ei, stiu ca pune mult efect (n.r. topspin) in lovituri, asa ca va fi un alt stil de joc maine (n.r. joi). Dar imi place sa joc impotriva ei. Cred in sansa mea. Maine (n.r. joi) o sa intru pe teren cu o atitudine pozitiva si voi incerca sa imi valorific sansa", a declarat Simona Halep.