Turneul Campionilor: Horia Tecau, in finala dupa victoria cu fratii Bryan - Duel cu Florin Mergea pentru castigarea trofelului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:23 Sport | Tenis


Horia Tecau si Jean Julien Rojer
Foto: Facebook
Perechea Horia Tecau/ Jean-Julien Rojer s-a calificat in finala Turneului Campionilor, dupa o victorie in doua seturi, scor 6-4, 6-4, cu Mike si Bob Bryan. Partida disputata in "O2 Arena" a durat o ora si sapte minute.

In finala competitiei, Tecau si Rojer ii vor intalni, duminica, pe Florin Mergea si Rohan Bopanna. Indiferent de rezultatul disputei, Romania va avea un castigator al Turneului Campionilor (in proba de dublu).

De stiut:
In urma acestei victorii, Horia si Jean-Julien vor incheia anul 2015 pe prima pozitie in ierarhia ATP de dublu.

Pentru calificarea in finala, Tecau si Rojer si-au asigurat 1000 de puncte ATP (in ierarhia de dublu) si 261.000 de dolari.

Va fi pentru prima data in istoria competitiei cand doi romani isi vor disputa titlul in competitia de dublu.

Finala va avea loc duminica, de la ora 17:30 (ora Romaniei), urmand sa fie in direct pe Digisport 2.

Statistica partidei Rojer/Tecau vs Bryan/Bryan:

Asi: 2-3
Duble greseli: 2-3
Puncte castigate cu primul serviciu: 81%-74%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 60%-53%
Puncte de break: 3/6 vs 1/2
Total puncte castigate: 57-48.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6110 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:25)

    Task Damager [utilizator]

    Avem doi romani in finala turneului campionilor! Asta nu e de ici-colo...

    BRAVO!
    • +16 (16 voturi)    
      BRAVO! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:28)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Cred că în secret toți am visat să se-ntâmple asta.
  • +12 (12 voturi)    
    Fain (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:34)

    livius777 [anonim]

    2 romani....Invingatori!!
  • -5 (13 voturi)    
    bravo simona ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:42)

    steaua [anonim]

    simona esti cea mai buna ! un rezultat extraordinar !
    • +5 (5 voturi)    
      OK (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:54)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui steaua

      Acum hai sa vedem meciul lui Federer.
  • -8 (12 voturi)    
    Simona Halep ce face? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 23:33)

    Miky60 [utilizator]

    Unde sunt toti ultrasii lui Halep care umpleau sectiunea de comentarii? Daca altii au performante, pe nimeni nu intereseaza, doar ce face Halep. Asta este Romania: comercialul si promovarea mass-media conteaza, d-asta Haznalele, B1TV, ProTV au atatia privitori...
    • +2 (2 voturi)    
      Ți-am mai spus. (Duminică, 22 noiembrie 2015, 9:25)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu e vorba de promovare și comercial aici. Este vorba că probele de simplu sunt mult mai apreciate decât cele de dublu. O partidă a lui Federer cu Dj. „prinde” mult mai mulți suporteri decât una de dublu. Așa a fost întotdeauna. dar tu, de fapt, ai ce ai cu Simona și de aia vorbești aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      eh (Duminică, 22 noiembrie 2015, 11:50)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ce sa faca, isi numara milioanele de dolari castigate anul acesta, cam cat au castigat (la un loc), primele 10 echipe de dublu.
      Cica ar fi un motiv pentru care echipele de dublu primesc de 10 ori mai putini bani decat un jucator la simplu... ma intreb care o fi ala.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 22 noiembrie 2015, 1:07)

    Moromete [anonim]

    Extraodinare performante, atat pentru Horia cat si pentru Florin, alaturi de partenerii lor! Felicitari!