Debutant la Turneul Campionilor, Florin Mergea a reusit sa se califice in finala competitiei din "O2". Mergea si Rohan Bopanna au trecut in semifinale de dublulIvan Dodig/ Marcelo Melo, scor 6-4, 6-2 (meciul a durat 59 de minute).

Florin si Rohan au castigat un total de 56 de puncte, fata de cele 45 bifate de Marcelo si Ivan.

Mergea si Bopanna au reusit 4 asi, au facut trei duble greseli, iar procentajul punctelor castigate la serviciu a fost de 93% pe primul si de 40% pe al doilea. Au avut 100% la mingile de break: 4/4.

Set II

Break-ul a venit si in al doilea set tot pe serviciul lui Dodig (la scorul de 1-1). Rohan si Florin au returnat inteligent, iar la fileu au fost mai buni, cautand in special sa trimita pe corpul adversarilor. Din pacate, brazilianul si croatul au revenit in set pe serviciul lui Florin (2-2).Al treilea break la rand: de aceasta data, Mergea si Bopanna s-au impus pe serviciul lui Melo (3-2).Florin a reusit o serie de lovituri fantastice, iar al doilea break a venit firesc (pe serviciul lui Dodig). Cu un moral excelent, Mergea si Bopanna au inchis setul la 6-2, reusind astfel sa se califice in finala Turneului Campionilor.

Setul I

Primul set al semifinalei a fost unul echilibrat, doar doua momente facand diferenta in cele din urma. In primul, Dodig si Melo au avut 40-15 pe serviciul lui Rohan la scorul de 1-0 in favoarea lor (indianul a facut doua duble greseli), dar Mergea si Bopanna s-au impus cu emotii. Al doilea a fost consemnat la 2-2, atunci cand Florin si Rohan au reusit break-ul. Setul a fost castigat cu 6-4, dupa 29 de minute. Mergea si Bopanna au castigat in total 28 de puncte, fata de cele 23 ale adversarilor.

Ce au facut pana acum Mergea si Bopanna la Turneul Campionilor:

Rohan Bopanna/ Florin Mergea (8) - Bob Bryan/ Mike Bryan (1) 6-4, 6-3

Rohan Bopanna/ Florin Mergea (8) - Jamie Murray/ John Peers (4) 6-3, 7-6(5)

Simone Bolelli/ Fabio Fognini (5) - Rohan Bopanna/ Florin Mergea (8) 6-4, 1-6, 10-5

Rohan Bopanna/ Florin Mergea (5) - Ivan Dodig/ Marcelo Melo (3) 6-4, 6-2.