Tenismanul roman Marius Copil s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului challenger de la Bratislava, dotat cu premii totale de 85.000 de euro, dupa ce a trecut in doua seturi, cu 6-4, 6-3, de germanul Jan-Lennard Struff, al treilea favorit, anunta Agerpres.

Copil (25 ani, 176 ATP) a obtinut victoria in doar 62 de minute, reusind 13 asi, fata de 5 ai adversarului.

Marius Copil l-a mai invins pe Struff in 2013, in calificari la Mastersul de la Miami, cu 7-5, 6-4, iar Struff (25 ani, 102 ATP) a castigat in acelasi an in semifinale la Geneva, cu 6-4, 6-1.

Aradeanul si-a asigurat un cec de 2.480 euro si 20 de puncte ATP. Urmatorul adversar al lui Marius Copil va fi castigatorul meciului dintre Mihail Iujnii (Rusia)/Martin Blasko (Slovacia) si Edouard Roger-Vasselin (Franta/N. 8).