Turneul Campioanelor: Mafia pariurilor, prezenta si la Singapore - S-a pariat mult si la meciul Simonei Halep cu Maria Sharapova

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:36 Sport | Tenis


Simona Halep vs Maria Sharapova
Foto: Jimmie48Photography
Turneul Campioanelor s-a incheiat in weekend-ul trecut, insa discutiile pe marginea competitiei au ramas. Conform presei din Singapore (n.r. The New Paper), mai multe partide sunt suspectate de implicare in mafia pariurilor.

The New Paper precizeaza ca un cetatean britanic a fost arestat pentru pariuri ilegale legate de sesiunea de seara a zilei de miercuri de la Turneul Campioanelor. La acel moment, au avut loc partidele Garbine Muguruza - Angelique Kerber (6-4, 6-4) si Hingis/Mirza - Hlavackova/Hradecka (6-3, 6-4), meciuri pe durata carora britanicul ar fi depus sume importante de bani .

Povestea nu se opreste insa aici. Un parior rus a fost interogat de oficiali de la WTA si de anchetatori si in legatura cu un meci al Simonei Halep. Este vorba despre partida jucatoarei noastre cu Maria Sharapova (rusoaica s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-4). In aceeasi seara s-a mai disputat: Muguruza/Navarro - Garcia/Srebotnik (7-5, 6-2).

Cei implicati in acest scandal sunt acuzati ca au folosit in favoarea lor momentele in care decizia castigarii unui punct a fost intarziata de o reluare oficiala (challenge) sau chiar de arbitru - lucru care este interzis.

De asemenea, celor in cauza li se mai reproseaza ca au profitat si de diferenta de cateva secunde intre momentul desfasurarii punctelor si cel in care acestea sunt transmise in direct de televiziuni, sustine Digisport.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12921 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    istoric (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:46)

    gushpi [utilizator]

    anu' trecut simonica o bate pe serenica in grupa la turneul campioanelor...
    in ultimul meci din grupa daca simonica se lasa batuta (ea fiind deja calificata) serenica era eliminata, dar simonica invinge si o trage pe serenica dupa ea...
    inaintea finalei, pe serenica "o mananca limba" si declara ca ii lasa simonicai DOAR 3 game-uri... ceea ce s-a si intamplat EXACT!!!

    doua pariuri grase (victoria halep asupra williams + scorul exact din finala) aduc celor avizati milioane de dolari...
    • +8 (10 voturi)    
      ai citit articolul? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:56)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui gushpi

      Cei implicati in acest scandal sunt acuzati ca au folosit in favoarea lor momentele in care decizia castigarii unui punct a fost intarziata de o reluare oficiala (challenge) sau chiar de arbitru - lucru care este interzis.

      De asemenea, celor in cauza li se mai reproseaza ca au profitat si de diferenta de cateva secunde intre momentul desfasurarii punctelor si cel in care acestea sunt transmise in direct de televiziuni, sustine Digisport.

      unde este vina sportivelor???????
      • +8 (10 voturi)    
        ,,, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:07)

        Nea Gigel [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Deja is titluri de can-can. Titlul te face sa crezi Simona a trisat.
      • +4 (4 voturi)    
        cred ca (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:55)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui minos

        maria face pauza la serviciu ;)/
    • +1 (1 vot)    
      nici macar faptele ? (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:32)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui gushpi

      "dar simonica invinge si o trage....". Simonica a pierdut meciul respectiv. Ce situatie !
      Habar n-ai, dar te terzesti vorbind.
  • +10 (12 voturi)    
    stire inexacta (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:08)

    slur [utilizator]

    Nu va grabiti sa credeti ca au fost meciuri aranjate sau ceva de genul. La fiecare meci important de tenis sunt persoane care incearca sa parieze de pe teren pentru ca au un avantaj fata de cei de acasa. Aceasta practica e interzisa de ATP/WTA. Au fost prinsi pe teren doi asemenea indivizi, atata tot. Nici nu risca mai mult decat amenda. Nu am auzit de vreo condamnare pentru asta.
    • +5 (7 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:35)

      lucian lucian [anonim] i-a raspuns lui slur

      Ai dreptate. Este exact cum ai scris. Stirea este inexacta. Nu va exista vreo condamnare. Nici macar amenda as zice eu.
  • -5 (5 voturi)    
    He he . . . . (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .care minusuri am luat acum cateva zile cand am enuntat ipoteza implicarii mafiei pariurilor. Eu zic sa nu va grabiti cu concluziile pana nu se pronunta cei in drept. Dar daca iese fum musai e si foc pe undeva!O anumita jucatoare conduce cu 5-1 si pierde apoi ghem dupa ghem si in final si meciul. Toate favoritele sunt eliminate rand pe rand de catre ultimele venite iar una dintre ele castiga turneul, Eu sunt sigur ca toate meciurile au fost jucate corect si pe bune. Problema e sa creada si anchetatorii!
    • 0 (0 voturi)    
      ai imbatranit degeaba (Joi, 5 noiembrie 2015, 11:07)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ai citit doar titlul, nu-i asa? Daca ai fi urmarit cu atentie articolul, ai fi observat ca partidele de tenis in sine si sportivele, nu sunt anchetate, ci doar doua persoane care au pariat in timpul partidelor, speculand diferenta de timp aparuta la transmisie si de intreruperile cauzate de challange.