Simona Halep: "Dupa primul set mi-am dat seama ca s-a terminat totul, nu mai aveam energie"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2015, 13:13 Sport | Tenis


Simona Halep, la Turneul Campioanelor
Foto: wtatennis.com
Cap de serie numarul unu, Simona Halep a parasit Turneul Campioanelor din faza grupelor, dupa ce a pierdut in doua seturi, scor 7-6(5), 6-1, meciul cu Agnieszka Radwanska. Simona a explicat ceea ce a simtit pe teren: "Dupa primul set mi-am dat seama ca s-a terminat, nu mai aveam energie".

"Am fost terminata. Nu mai aveam energie. Am fost obosita. Am simtit la un moment dat ca am pierdut sansa de a castiga primul set si de a castiga meciul. Dupa primul set, am stat si mi-am spus ca s-a terminat. Da, antrenorul mi-a spus multe lucruri, dar nu le-am putut auzi, pentru ca eram terminata si foarte nervoasa. Dar s-a intamplat si un lucru bun. Data viitoare voi sti ca daca nu sunt bine pregatita fizic, trebuie sa fac altceva pe teren. Sunt mulţumita de anul asta. Acum vreau doar vacanta. Nu vreau sa ma mai gandesc la tenis. Apoi voi fi mai puternica" - Simona Halep, conform wtatennis.com.

O sustine pe Flavia Pennetta


"Ii tin pumnii stransi, imi place de ea (n.r. Flaviei Pennetta). Este o persoana minunata. Merita sa fie in semifinale pentru ca a castigat US Open. Da, am inceput turneul bine, dar apoi energia a scazut zi dupa zi. Da, s-a terminat pentru mine", a conchis Halep.

In 2014, Halep a ajuns pana in finala competitiei de la Singapore, acolo unde a fost invinsa de Serena Williams.

Statistica partidei Simona Halep vs Agnieszka Radwanska:

Asi: 0-3
Duble greseli: 4-1
Puncte castigate cu primul serviciu: 53%-65%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 46%-51%
Puncte de break castigate: 1/9(11%) - 4/8(50%)
Puncte castigate la retur: 39%-49%
Total puncte castigate: 67/151(44%) - 84/151(55%)
Greseli nefortate: 28-26
Lovituri castigatoare: 20-30.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13738 vizualizari

  • -4 (38 voturi)    
    Mentalitate (Joi, 29 octombrie 2015, 13:23)

    MAIA [anonim]

    Mentalitate tipic romaneasca!!!
    Cu asa ceva nu vei ajunge in veci numarul 1 WTA!!!
    • +2 (38 voturi)    
      nr 1 mondial (Joi, 29 octombrie 2015, 13:33)

      turms [utilizator] i-a raspuns lui MAIA

      sa inteleg ca dvs. sunteti nr. 1 mondial in domeniul in care activati si din aceasta postura va permiteti sa dati sfaturi cuiva care acum este nr. 2 in tenis?? se pare ca sunteti victima mentalitatii de care faceti vorbire. una care, evident, nu este tipic romaneasca, ci tipic personala a fiecarui individ.
        #showComment()
    • +9 (25 voturi)    
      Cu ce scop (Joi, 29 octombrie 2015, 13:35)

      FJ [anonim] i-a raspuns lui MAIA

      Sa ajunga numarul 1 WTA?
      Pentru orgoliul tau de român? Sau al meu?
    • +5 (17 voturi)    
      .... (Joi, 29 octombrie 2015, 13:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MAIA

      Spre deosebire de tine, nu? Ai vazut unde sunt in clasament restul romancelor?
    • +12 (30 voturi)    
      Nu sunt sigur, dar... (Joi, 29 octombrie 2015, 13:41)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui MAIA

      Îți dau eu un exemplu categoric de mentalitate românească: să-i strigi unuia care e atât de bun în ceea ce face că e pe locul doi în lume că nu va ajunge niciodată primul. Asta e 100% mentalitate românească.
        #showComment()
    • +11 (21 voturi)    
      Serios? (Joi, 29 octombrie 2015, 13:42)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui MAIA

      Doar atat puteti spune? Ca nu va ajunge in veci numarul 1? Vorbiti serios?
      Draga doamna, Simona a ajuns locul 2 mondial IN CIUDA mentalitatii romanesti de care vorbiti.
      Pe de alta parte, de MENTALITATE ROMANEASCA dati dovada numai dumneavoastra, prin comentarii de 2 parale.
      Avem un sportiv adevarat, unul din putinii de origine romana care tine titlurile presei internationale de o bucata buna de timp, si se gaseste (culmea) tot un roman neaos sa dea in el.
      Toti suntem dezamagiti, doamna, dar unii dintre noi mai si gandesc si nu vorbesc prostii.
    • +7 (21 voturi)    
      Jucatoare de top mondial (Joi, 29 octombrie 2015, 13:48)

      Masochismul romanesc [anonim] i-a raspuns lui MAIA

      Curioasa ambitia de pe canapea a unor cititori Hotnews, sunt convins ca cei care vor neaparat ca Halep sa fie nr1 sunt oameni care au reusit perect in viata, numarul 1 si ei in domeniul lor profesional.

      Cred ca putina luciditate nu strica, la fel si mai putin masochism steril.

      Halep e una dintre cele mai bune jucatoare ale lumii, deja la acest nivel de vreo 2 ani.

      Foarte putine tari de talia Romaniei au asa ceva, se numara pe degetele de la maini, in timp ce multe state foarte bogate si cu infrastructura de vis in tenis nu au inca jucatoare la acest nivel, de top 10 mondial.

      E chestiune sensibila in tenisul feminin, o anume specificitate, e mai multa inconstanta in rezultate si mult mai multe "surprize" decat la baieti.

      Cand castiga Halep e relativ laudata, de cativa cunoscatori si unii optimisti, dar cand pierde e insultata copios de orice impotent indopat cu cipsuri si bere, intotdeauna in grup mai numeros decat optimistii sau lucizii.

      A castigat un meci, a pierdut un altul. I s-a mai intamplat lui Halep sa piarda neasteptat sau sa nu aiba un autocontrol emotional suficient.

      E hiba ei, asa cum are orice jucatoare una.
      Daca va deveni nr.1 se va spune ca e din "intamplare" sau ca "nu are adversare", daca nu va fi prima in lume atunci se va spune ca "e normal, oricum nu merita".

      Asa ca Simona, tu continua, esti celebra, esti bogata, esti printre cele mai bune din lume in tenis, iti doresc sa ai o viata frumoasa si sa ne mai oferi momente de bucurie !
    • +3 (7 voturi)    
      Asa si? (Joi, 29 octombrie 2015, 15:07)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui MAIA

      De ce ar trebui sa ajunga Halep numarul 1 mondial?
      Pana la urma e o meserie pe care o face, isi castiga painea din asta si are o viata mai interesanta decat daca ar fi confectionera sau ar munci intr-un supermarket.
      Halep nu are nici fizic,nici tehnica, nici moral de mare campioana, dar a reusit in multe cazuri sa se autodepaseasca, in ciuda acestor neajunsuri.
      Sorana Carstea era o jucatoare mai buna decat Halep, dar mai stie cineva pe unde mai joaca?
      Ne-ar fi placut sa fie un Djokovic feminin si sa domine toate adversarele, dar Halep arata ca daca esti serios si muncitor, iti poti depasi conditia.
        #showComment()
  • +6 (12 voturi)    
    Iti tinem pumnii in continuare! (Joi, 29 octombrie 2015, 13:43)

    Alfabetix [utilizator]

    Orice femeie si orice sportiva are si zile in care bioritmul este scazut, masinaria minunata care este organismul uman nu este un robot perfect.
  • -5 (17 voturi)    
    halep (Joi, 29 octombrie 2015, 13:47)

    dum_i [utilizator]

    Halep are o strategie buna de a juca mult contra jucatoarelor slabe pentru a face puncte.

    Contra jucatoarelor cu adevarat bune e insa foarte slaba.
    • +1 (11 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 29 octombrie 2015, 13:53)

      dan [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      s-a mai zis acest lucru si statistica a dovedit contrariul pe 2014 si pe 2015 la fel... de ce zici asta? pe ce te bazezi? ia vezi meciurile jucatoarelor din top10 pe anul asta si vezi care pe care a batut... stiai ca pe 2014 Halep a avut cele mai multe vicotorii la jucatoarele de top10? Ia priveste si statisitca de anul asta... si invata cum se fac punctele in clasamentul wta... de fapt nu se fac, se apara... degeaba cistigi la o jucatoare slaba, daca te clasezi mai joc ca anul trecut pierzi puncte, etc... banuiesc ca stii sa construiesti si masini/avioane/vapoare, ca orice roaman in timpul liber, nu? :))
    • +7 (15 voturi)    
      Felicitări! (Joi, 29 octombrie 2015, 13:54)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ai câștigat premiul pentru ”cel mai prost comentariu al zilei”, deși concurența a fost acerbă.
        #showComment()
  • +2 (12 voturi)    
    Iar oboseala? (Joi, 29 octombrie 2015, 13:48)

    sile [anonim]

    Dupa numai doua meciuri de doua seturi si, practic, odihna non-stop de la US Open incoace?
    Cam ciudat.
    • -1 (5 voturi)    
      Pai doar cand ia bataie oboseste (Joi, 29 octombrie 2015, 16:10)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui sile

      C'asa-i romanul, se ascunde sub pat in loc sa se bata.
  • +2 (6 voturi)    
    Adevarul e . . . (Joi, 29 octombrie 2015, 14:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca Simona oboseste repede , lucru ce nu e permis la 23 de ani. Eu cred ca ar trebui sa faca un control medical riguros intr-o clinica buna, pentru a nu avea surprize mai tarziu. S-a vazut clar ca e terminata, deci nu blufeaza!
    • +2 (4 voturi)    
      psihicul (Joi, 29 octombrie 2015, 15:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Problema ei era de natura psihica, nu fizica. 'Si-a bagat picioarele', asa ca evident ca nici organismul nu mai functiona la turatia necesara, pentru ca in mintea ei nu mai avea niciun sens sa se strofoace de pomana.
  • -4 (6 voturi)    
    Daca n-ai jucat niciodata tennis (Joi, 29 octombrie 2015, 14:36)

    gigi marga [anonim]

    ...nu ai de unde sa stii cat de terminat te simti in momentul in care adversarului (pe care-l stii ca e mai slab decat tine) ii iese aproape tot, iar tu dai cu racheta de pamant... e un fel de oboseala psihica.

    Anul trecut Simona a avut mari sanse sa castige finala :) Anul acesta usa i-a fost larg deschisa dar se pare ca ii este teama sa treaca de prag.
    Astea nu sunt actiuni demne de un jucator mondial de top. Din fericire (!sic!) ea nu este singura. Nu avem pe cineva capabil sa paseasca inainte cu fermitate si atitudine de campion precum Serena sau Maria.

    In alta ordine de idei sunt de acord cu Halep: Pennetta, Sharapova, Muguruza sau Kvitova ar trebui sa castige acest turneu! Si asta doar pentru ca nu as vrea sa avem o castigatoare de final de an care nu a castigat mai nimic tot anul!
    • +4 (4 voturi)    
      vin din spate (Joi, 29 octombrie 2015, 15:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigi marga

      Bencic e o viitoare campioana. Anul asta probabil Muguruza va castiga. Nu pentru ca ar fi nemaipomenit de buna, ci pentru ca are mentalitatea potrivita.
      Marii campioni sunt cei care sunt mereu flamanzi, cei care abia asteapta sa incerce sa-si distruga, pe teren, adversarii.
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari Halep (Joi, 29 octombrie 2015, 14:46)

    Andor74 [utilizator]

    O sa ma intristez la fiecare meci pierdut si o sa ma bucur in continuare la fiecare reusita de-a ei.
    Si in rest e treaba ei! Felicitari pentru ce-a realizat si "rushinica" daca se putea mai mult!
  • +2 (8 voturi)    
    Halep (Joi, 29 octombrie 2015, 14:54)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    A si spus acum 2 ani ca pe ea n-o intereseaza punctajul si nici sa fie nr. 1. Asa ca de ce va mai mirati? S-a vazut clar ca nu rezista multe meciuri la rand, asta e situatia. Eu nu prea am vazut jucatoare care sa nu faca fata, la modul cum i se intampla ei, mereu (de cele din top 10-20 vorbesc, cele care joaca la nivel mare). Nu stiu cum a ajuns fata asta nr.2 la strategia asta pe care o tot aplica de cativa ani. Poate si din cauza ca cele de sub ea sunt foarte slabe cu exceptia Sarapovei sau Kvitovei. Tenisul feminin, ca si cel masculin, a scazut f. mult ca nivel fata de epoca Graf-Agassi-Sampras. Asta e, trebuie sa ne obisnuim.
    • +4 (4 voturi)    
      Ei hai (Joi, 29 octombrie 2015, 15:15)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Tenisul masculin a scazut? Nu exista jucator in istorie care sa-l fi batut pe Djokovic de azi, nici Nadal, nici Federer in momentele lor de varf.
      Djokovic e o masinarie impecabila de tenis si spre deosebire de anii tineretii, acum are si un moral de fier.
  • 0 (4 voturi)    
    Pariuri (Joi, 29 octombrie 2015, 14:57)

    cineva [anonim]

    Care a fost cota la pariuri pentru acest meci?
  • +2 (6 voturi)    
    Fara mental si fizi c pe masura.... (Joi, 29 octombrie 2015, 15:18)

    Fu Leng [utilizator]

    nu castigi GS. No 1 posibil, se mai accidenteaza alea bune.
  • +1 (5 voturi)    
    prima repriza (Joi, 29 octombrie 2015, 15:43)

    Mowgli [anonim]

    Se pare ca nu s-a uitat la meciul de rugby Romania-Canada.
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Joi, 29 octombrie 2015, 22:29)

    jrir [anonim]

    Oare rezultatul sa aiba legatura cu mafia pariurilor?