Rafael Nadal continua parcursul de la Shanghai Masters, fostul lider mondial reusind o victorie in doua seturi impotriva lui Milos Raonic, scor 6-3, 7-6(3), rezultat in urma caruia s-a calificat in sferturile competitiei. Partida de pe Arena Centrala a fost una in care Rafa a servit foarte bine, si-a fortat constant adversarul cu forehand-ul si a aratat o mare pofta de joc. Meciul a durat o ora si 40 de minute.

Rafael Nadal, la Shanghai MastersFoto: Captura video

Nadal a reusit 5 asi, a facut doua duble greseli, a castigat 80% din punctele cu primul serviciu si 69% din punctele cu al doilea. De asemenea, Rafa a urcat de 14 ori la fileu si a castigat 11 din aceste puncte.

Pentru un loc in semifinale, Nadal va lupta cu Stanislas Wawrinka.