Aflat la primul turneu dupa finala de la US Open (pierduta in fata lui Novak Djokovic), Roger Federer a fost eliminat suprinzator in turul doi al Masters-ului de la Shanghai. Elvetianul a fost invins in trei seturi de spaniolul Albert Ramos (locul 70 ATP), scor 7-6, 2-6, 6-3, dupa un meci care a durat doua ore si patru minute.

Roger a parut usor iesit din ritm, dupa o pauza de aproape o luna si jumatate. Albert l-a "presat" pe Federer cu mingi cu mult topspin pe backhand (asemanator cu ceea ce a facut Nadal de-a lungul timpului), iar pana la urma si-a atins scopul. A fost prima victorie a jucatorului iberic in fata fostului lider mondial. In plus, elvetianul a aratat inca o data ca ii este greu sa joace impotriva unui adversar stangaci.

In urma acestui meci, scorul intalnirilor directe a devenit 1-1.