Dupa ce a pierdut primul set cu 6-4, Victoria Azarenka a abandonat in setul al doilea al partidei cu Johanna Konta (era condusa cu 1-0), din turul doi al turneului WTA de la Wuhan. In cazul in care o va elimina pe Anastasia Pavlyuchenkova, Simona Halep o va intalni pe Konta in urmatoarea partida. Au parasit, marti, competitia Caroline Wozniacki (favorita 4), Victoria Azarenka, Belinda Bencic (favorita 11) si Madison Keys (favorita 14).

Simona HalepFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Azarenka a abandonat la scorul de 4-6, 0-1, ratand astfel un posibil duel cu Simona Halep in turul trei (cele doua s-au intalnit ultima data la US Open, acolo unde Simona a castigat in trei seturi).

Halep si Pavlyuchenkova s-au intalnit de-a lungul timpului de cinci ori, de fiecare data impunandu-se Simona. Ultimul succes dateaza de la Cincinnati: 7-6(3), 6-2 pentru numarul doi mondial.

Partida dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova se va disputa marti, urmand sa fie in direct pe Digisport 2 si LiveText pe HotNews.ro (dupa ora 15:00).

Turneul de la Wuhan face parte din categoria Premier 5, fiind dotat cu premii totale in valoare de $2.212.250. In 2014, competitia a fost castigata de Petra Kvitova: 6-3, 6-4 cu Eugenie Bouchard.