Roger Federer: "Simona Halep este o fata foarte draguta. O urmaresc cu placere de cate ori am ocazia"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 13:11 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
A pierdut finala turneului de la Cincinnati, dar a castigat un fan. Roger Federer a laudat-o pe Simona Halep, la putin timp dupa ce l-a invins pe Novak Djokovic. "Simona? Este o fata foarte draguta. O urmaresc cu placere de cate ori am ocazia", a precizat campionul elvetian.

In urma cu doar cateva zile, Simona a facut o declaratie care a ajuns si la urechile lui Federer: "Cand ma uit la tenis, nu urmaresc alti jucatori in afara de Federer. Imi place foarte mult cum joaca". 

Intrebat, la putin timp dupa victoria superba cu Novak Djokovic, despre ceea ce a zis Simona Halep, Roger Federer a laudat-o pe sportiva din Romania.

"E dragut ca a spus asta. Am cunoscut-o la un eveniment Wilson, de anul trecut, de la New York. Este o fata foarte draguta, foarte dulce. Sunt fericit ca trece printr-o perioada atat de buna precum cea de acum. Este o adevarata luptatoare. Stiti, eu cred ca este foarte in forma, ma bucur ca e asa. Se misca foarte bine. Mereu te astepti sa vezi multa creativitate la jocurile sale. Vine bine la fileu, se apara si ataca bine. Cred ca are putin din toate, asa ca si mie imi face placere sa o urmaresc jucand de cate ori am ocazia" - Roger Federer, in conferinta de presa, conform Digisport.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Roger Federer si Novak Djokovic.


Aici poti urmari rezumatul finalei dintre Serena Williams si Simona Halep.



















18371 vizualizari

  • +14 (38 voturi)    
    Roger e foarte dragut ! (Luni, 24 august 2015, 13:52)

    math_2 [utilizator]

    Si diplomat. Simona este o jucatoare exceptionala si o mare luptatoare. dar cu creativitatea si fileul mai este de sapat pana la un Grand Slam sau locul 1 mondial.
    1. Serviciul este sub mediocru
    2. Slice-ul nu il foloseste deloc. Este imposibil sa nu stie, e lipsa de incredere sau de neuroni. Este obligatoriu in situatii foarte dificile, sau la retur pentru serviciile distrugatoare de ieri.
    3. La fileu vine de trei ori pe meci si atunci nu executa VOLEU, ci drive. Chiar daca are tot terenul gol ....
    4. Scurta nu prea exista in jocul ei. Desi a vazut pe pielea ei in sferturi la Cincinnati. Ar fi o metoda sa o obosesti si destabilizi pe sora cea micuta si dragalasa Serena. (bine ca s-a trezit sa incerce scurta la minge de meci...).
    5. Cu jocul muncitoresc de acum si cate 3-4 meciiuri consecutive de 2 ore jumate, lupta la baioneta, nu poate castiga un Grand Slam.

    Nu este o critica absurda, sunt sigur ca i s-au spus aceste lucruri. Exemplul este Federer care si-a modificat mult in bine jocul, in ulltimul an. Cu toata experienta si cele 87 !!! de titluri castigate omul si-a luat antrenori si i-a ascultat. Backhand-ul e clar mai bun, vine mult mai des si mai bine la fileu.
    • -14 (22 voturi)    
      ?? (Luni, 24 august 2015, 14:15)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      spui că e o jucătoare excepțională, dar apoi înșiri un vagon de puncte slabe. excepțional înseamnă „ceva ieșit din comun”. de exemplu, ceva ieșit din comun avea justine-henin, nu halep.
      • -1 (1 vot)    
        Pai e exceptionala (Marţi, 25 august 2015, 6:10)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        Doar ca are si ceva minusuri....si sincer, in afara de faptul ca e muncitoare, ce altceva are??? Ca daca avea...avea si GS.
    • +6 (18 voturi)    
      Un review decent (Luni, 24 august 2015, 14:41)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      @math_2
      Nu inteleg de ce ai primit voturile negative. Scurta to analiza e destul de decenta fara sa fie agresiva.
      Pentru cei care au dat voturi negative: parerea mea e ca atunci cand esti in dezacord total cu cel ce a scris cateva cuvinte ii dai negativ. Cand spune ceea ce ai spune si tu dai pozitiv..... in rest te abtii sau scrii si tu cateva cuvinte.
      ... e doar o parere si nu e necesar sa fiti de acord cu ea. Daca v-am jicnit .... dati-mi negativ.
      • 0 (12 voturi)    
        nu ai cu cine vorbi (Luni, 24 august 2015, 15:20)

        visio [anonim] i-a raspuns lui Soro

        omul a argumentat, și explicațiile au fost la mintea celui mai puțin pregătit; sincer, nici nu trebuie să cunoști regulile tenisului pentru a înțelege ce a spus omul...
      • +1 (9 voturi)    
        Îți (Luni, 24 august 2015, 16:20)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Soro

        dau negativ pentru „jicnit”.
      • +3 (7 voturi)    
        NU e corect... (Luni, 24 august 2015, 16:40)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Soro

        jignit?
        E urat... jicnit!
        Aici ai minus!
      • -1 (9 voturi)    
        de fapt (Luni, 24 august 2015, 20:01)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Soro

        ar trebui sa se dea voturi negatve doar la comentariile suburbane sau care nu sunt la obiect.
        Un comentariu cu care nu esti de acord 100%, poate fi interesant, asa ca nu-i dai minus. Desigur, daca este scris civiizat si logic. Asta este una din problemele mari ale societati noastre, ura impotriva celor cu idei diferite si de aici un pas pana agresivitate verbala sau chiar fizica.
    • +5 (11 voturi)    
      Of! (Luni, 24 august 2015, 16:19)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Nu vă mai săturați cu obsesia asta cu GS. Bucurați-vă că există, lăsați-vă în bucuria jocului ei. De ce atâtea sfaturi? Oricum nu le citește. Cred că sportivii cu adevărat mari ajung să învețe să țină în echilibru presiunile venite din partea fanilor și nevoia de a avea grijă, pe termen lung, de corpul și de mintea lor. În egală măsură, cred că fanii adevărați sunt cei care învață, în timp, să-și calibreze așteptările pe care le au de la sportivii pe care îi susțin. Să ne bucurăm, deci, pentru ea, pentru că a dovedit că merită, are talent, pentru că muncește, își dă sufletul pe teren, e modestă, are un zâmbet cuceritor, niște ochi verzi minunați și pentru că e aceeași din vremea când nu era celebră.
      • +4 (4 voturi)    
        100 % de acord (Marţi, 25 august 2015, 9:45)

        anti_q [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        Absolut de acord. Sper sa reuseasca un GS curand, nu pentru chestiunea palmaresului, cat pentru a o vedea jucand mai detasat. Cand il va reusi, va putea depasi si presiunea pusa pe ea, dinspre ambitia personala legitima, dar mai ales dinspre lumea tenisului si romanii ei... Urla prostimea ca nu are un GS, de parca a facut 30 de ani si nu a obtinut nici unul... O sa fie timp oameni buni. SI chiar si in varianta in care nu s-ar realiza, nu vad care e problema. Singura insatisfactie este a ei, daca si-l doreste (si il doreste). Pentru noi, romanii, e aiuritor sa "bombanim" de pe margine, ca si cand n-am avea de ce sa ne bucuram. Eu nu inteleg cum putem sa fim MANDRI cu o jucatoare ca Irina Begu, care este pe un loc 30, DAR bombanim ca Simona e pe locul 2, 3, 5, whatever, top 10 anyway, de mai bine de un an, pe motiv ca nu e mai buna decat Serena?! Cat de idiotic poate fi o astfel de situatie? E ca si cum am spune ca nu pot sa il apreciez bine pe Cosbuc sau Bacovia, pentru ca nu sunt Eminescu. Pffff
    • -4 (12 voturi)    
      Eterna si fascinanta mizerie (Luni, 24 august 2015, 18:57)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui math_2

      Nu pot sa nu ma topesc de admiratie cind vad capacitatea de invatare a fascinantului popor roman. Adica este ceva daca tu ai tinut toata viata ta in mina coada sapei si dintr-o data stii mai multe despre datul cu racheta in minge decit McEnroe. In doar citeva zile romanasul nostru poate sa dea lectii oricui despre orice. Imi pare rau ca nu mai traieste Einstein, ca ii scoteam si aluia fizica din cap. Ce sa mai, un popor genial, demn urmas al geto-dacilor!
      Acum trebuie sa apreciez finetea amanuntelor tehnice ale cunoscatorului de mai sus. Nu stiu de ce dracu lui Halep nu i-a trecut prin cap pina acum sa foloseasca mai des slice-ul, care cica " este obligatoriu in situatii foarte dificile, sau la retur pentru serviciile distrugatoare de ieri". Pfuai! Bineinteles ca omul are dreptate necunoscatorilor care nu stiti decit sa dati minusuri! A uitat sa spuna ca cel mai ucigator slice este ala de sunca, caruia i se mai poate adauga, din cind in cind, unul de paine, pentru ca asa Serena se va ingrasa si mai tare si sa vezi cum nu va mai ajunge nici o minge! Dar daca Halep nu ia un roman adevarat antrenor, o sa stea mereu sa se chinuiasca doua ore in teren pina cistiga sau pierde un amarit de meci. Asta ca sa nu mai spun de indicatiile cu privire la "scurta", care sint minunate, daca autorul se gindeste la scurta care-i vine in minte necunoscatorului de mine.
      Ca sa nu ma las si eu mai prejos in materie de sfaturi, as spune ca Halep face totusi o mare greseala: sta aici. O fi mare iubirea de mosie, dar daca se bazeaza pe amorul vesnic al romanasilor nostri, o sa se imbolnaveasca in curind de nervi si n-o sa mai joace nimic.
      • -2 (2 voturi)    
        stai asa (Marţi, 25 august 2015, 0:11)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        ca astia de o iubesc pe Halep, il injura pe Nastase. Reciproca cred ca e valabila, dar nu obligatorie.

        In materie de sfaturi, eu zic ca Nastase stie si mai bine decat bunghesc toti "profesionistii" de pe forum si uite ca Halep nu prea tine cont de ele.

        Nu zic ca Nastase e un bun antrenor, ci zic ca Halep are nevoie de un antrenor.

        Baiatu de mai sus are mare dreptate. Antrenorul are o foarte mare influenta asupra stilului si eficientei jocului. Federer, la 34 de ani sparge jucatori top 1 cu 10 ani mai tineri decat el. Bine, pe el il ajuta si talentul, dar revenirea asta nu se intample daca nu il lua pe Edberg.
      • +2 (2 voturi)    
        Pune mana pe racheta si joaca putin (Marţi, 25 august 2015, 6:13)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Invata toate loviturile, afla cat de greu e sa servesti bine si dupa aia poti sa carai, dar macar carai la obiect....si in cunostinta de cauza.
        See yaaa.
        • 0 (0 voturi)    
          Gresit adresantul (Marţi, 25 august 2015, 18:37)

          satanae [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

          Nu eu eram ala care-i dadea sfaturi lui Halep cu privire la cum sa joace tenis.
  • +7 (9 voturi)    
    Daca si la locul 2 are asemenea lipsuri... (Luni, 24 august 2015, 14:06)

    cornel [anonim]

    Dca si la locul 2 are asemenea lipsuri..... Totusi este foarte bine acolo unde este si totul a obtinut prin efort teribil.
    • -2 (6 voturi)    
      Simona are puncte de locul 2 (Luni, 24 august 2015, 15:18)

      visio [anonim] i-a raspuns lui cornel

      altfel, Sharapova nu a fost învinsă, williams numai pentru că era un pic influențată...
      Simona este muncitoare și atât!
  • +10 (12 voturi)    
    E frumoasa si atat (Luni, 24 august 2015, 15:41)

    utilizator1 [utilizator]

    Noroc ca e frumoasa Halep ca altfel ar fi rămas la coada vacii. Știu ei toti comentatorii de pe hotnews ce face ea ca sa câștige meci dupa meci

    No, glumeam dar acum serios. E o chestiune de optica. Oricine are defecte si daca vrem neaparat sa le găsim, pana la urma le găsim si daca vrem neaparat sa le exageram le putem exagera (de exemplu remarca legată de meciurile lungi câștigate de Halep mi se pare o exagerare răutăcioasă : daca a câștigat un meci lung nu inseamna ca a jucat prost!).

    Federer spunea la un moment dat ca un punct de cotitura in cariera lui a fost întâlnirea cu un antrenor care l-a învățat sa insiste pe emoțiile pozitive.

    Poate ca si voi, acești comentatori anonimi de pe hotnews ar trebui sa faceti la fel cu viețile voastre, sa insistati mai mult pe emoțiile pozitive si s-ar putea sa ajungeti ca Halep sau chiar ca Federer.
  • +9 (9 voturi)    
    Mr Fair Play (Luni, 24 august 2015, 16:46)

    CosmiN [anonim]

    Roger Federer nu ne surprinde. Gentleman, educat si cultivat, ca de obicei, la inaltimea asteptarilor cu care tot el ne-a obisnuit!
    O inteleg si pe Simona de ce doar pe el il urmareste. Si eu am facut la fel multa vreme... :)
    • +1 (3 voturi)    
      well (Marţi, 25 august 2015, 9:33)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui CosmiN

      Corect despre Federer. Sa nu fim exclusivisti... Nadal e un tip autentic si gentleman, la fel... doar cu valoare de exemplu.. ;)