Simona Halep a castigat clar disputa cu Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, locul 34 in clasamentul WTA), scor 7-6 (7-3); 6-2, si se califica in semifinalele turneului "Premier 5" de la Cincinnati unde o va intalni pe Jelena Jankovic. Vizibil obosita dupa cele doua meciuri anterioare cu Mladenovic si Petkovic, Simona a inceput greu primul set, deplasarea in teren si serviciul fiind punctele slabe. Halep si-a ridicat insa nivelul jocului, a castigat primul set in tie-break, iar in setul secund a etalat un tenis de mare clasa, fara speranta pentru Pavlyuchenkova.

Jucatoarea noastra conduce cu 5-0 la intalnirile directe.

Setul II

6-2 Simona incheie in stil de mare campioana cu un rever superb in lung de linie. Cum ar arata oare Simona cu un serviciu doi mai bun?

• De la 40-0, rusoaica egaleaza si are avantaj. Un serviciu doi foarte slab pentru Simona

5-2 Sansa anulata pentru Pavlyuchenkova de a reveni in meci. Simona serveste pentru game, set si meci.

4-2 Ce pacat! Simona se grabeste si isi face singura viata grea.

4-1 Rebreak Simona care este la doua game-uri de semifinala

3-1 Break la 0 reusit de Pavlyuchenkova. Au functionat sfaturile/indemnurile antrenorului?!

• "Continua sa lupti", ii transmite antrenorul Anastasiei

3-0Simona, joc de mare clasa in setul secund. Jucatoarea noastra lasa impresia ca nimeni si nimic nu o poate opri azi.

2-0 Simona, dar nu fara emotii. Anastasia pare insa descumpanita de jocul romancei

1-0 Break reusit de Simona in debutul setului doi

Simona castiga primul set la tie-break, 7-6 (7-3). Am asistat la un set dificil in care serviciul Simonei nu a functionat, iar deplasarea in teren a fost mult sub ceea ce ne-a obisnuit pana acum. Jucatoarea noastra a parut afectata fizic dupa cele doua meciuri anterioare extrem de dificile. Simona si-a ridicat insa nivelul jocului pe final de set, a reusit rebreak-ul la 4-4, a impins setul in tie-break pe care l-a castigat fara probleme. Pavlyuchenkova joaca bine, dar pare mult sub nivelul tehnic al Simonei.

Setul I

Tie-break 7-3 si Simona castiga primul set

6-6 Simona greseste un demi-voleu simplu la fileu si Pavlyuchenkova castiga un game dificil trimitand setul in tie-break

• 40-40 Anastasia castiga trei mingi cu backhand-ul, dar pare apasata de posibilitatea de a pierde setul. Forehand superb in lung de linie executat de Simona care mai reuseste imediat si un passing-shot de efect.

6-5 Simona care inchide game-ul cu doua lovituri superbe, un lob si un lung de linie.

• Punct frumos castigat de rusoaica care o plimba pe Halep si incheie cu un stop precis la fileu. O noua dubla greseala in dreptul Simonei (40-40)

5-5 O usoara lipsa de concentrare a Simonei care greseste doua mingi simple.

5-4 Halep care si-a ridicat brusc nivelul jocului. Reverul cu doua maini laudat al rusoaicei nu-si mai gaseste tinta, majoritatea loviturilor inside-aut incercate fiind gresite. Inca un motiv pentru care Anastasia apeleaza la sfaturile antrenorului.

4-4 Break Simona care isi fructifica al doilea avantaj avut

40-30 Punctul zilei reusit de Pavlyuchenkova care trimite din alergare-iesita mult in laterala terenului- in coltul terenului. Simona cere challenge, dar mingea a fost pe linie

• Ca o observatie personala doar, Simona pare usor obosita dupa cele doua jocuri maraton cu Mladenovic si Petkovic. Deplasarea in teren, un atu atat de important al jucatoarei noastre, sufera pana acum.
  • Bun reverul cu doua maini al rusoaicei.

3-4 si Simona trebuie sa forteze acum rebreak-ul

• Un punct superb reusind de Simona care smulge ropote de aplauze, urmat imediat de o dubla greseala. Cam asta e caracteristica jocului romancei de pana acum (40-40)

2-4 Joc solid pentru Anastasia P. care nu da senzatia ca si-ar putea ceda serviciul

• Incurajari din tribune ca la fotbal: "Hai Simona, Hai Simona, Ole, Ole, Ole"

2-3 Simona ma contrazice si vine la un 2-3 in urma unui serviciu bun

1-3 Rebreak reusit de Simona care isi pierde insa din nou prea usor serviciul

0-2 Simona incepe din nou mai greu meciul si Pavlyuchenkova se duce usor la 2-0