Chris Evert, depasita de Simona Halep in clasamentul castigurilor din tenis

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2015, 16:56 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Simona Halep (locul 3 in ierarhia WTA) a depasit suma de noua milioane de dolari obtinuta din tenis, dupa ce a disputat finala turneului "Premier 5" de la Toronto. In urma acestui rezultat, Halep a intrecut-o in clasamentul castigurilor pe Chris Evert (fosta jucatoare din SUA are 18 titluri de Grand Slam cucerite in intrecerile de simplu).

Pentru performanta de la Toronto, Simona a primit un cec in valoare de 227.640 de dolari, iar totalul castigat din tenis a ajuns la 9.090.543 de dolari. In acest moment, Halep se afla pe locul 36 in ierarhia banilor incasati de jucatoarelor profesioniste de tenis de la infiintarea WTA, in 1973.

De-a lungul unei cariere senzationale, Chris Evert a adunat 8.896.195 de dolari, desi a castigat 18 titluri de Grand Slam. Acest lucru arata cat de mult au crescut premiile din tenis, Evert fiind depasita de Simona, sportiva care cauta castigarea primului turneu de Grand Slam.

Diferenta imensa de bani din premii (Evert a castigat turneele de Grand Slam intre 1974 si 1986) i-a permis Simonei sa o depaseasca la castiguri pe una din cele mai bune jucatoare de tenis din istorie.

In 2015 (n.r. pana in acest moment), Simona a castigat 2.531.175 milioane de dolari. In cariera, Halep a bifat 301 victorii si a pierdut de 144 de ori. In acest an, Simona s-a impus de 36 de ori si a fost invinsa de 10 ori.

Clasamentul castigurilor este dominat de Serena Williams, cu peste 72,5 milioane de dolari. Pe doi se afla Maria Sharapova (35,5 milioane de dolari), iar pe trei Venus Williams (aproape 31 de milioane de dolari), informeaza WTA.



















3578 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Yeah, well... (Marţi, 18 august 2015, 17:02)

    sile [anonim]

    Daca ne uitam si la cati bani se invarteau in tenis cand juca Chris Evert si cati se invart acum, s-ar putea sa ne facem o imagine (mai) corecta.
    Simona nici daca castiga cate doua titluri de grand slam pe an nu cred ca o egaleaza pe Chris Evert inainte sa-i vina vremea sa se retraga.

    Ok, am inteles, e romanca de-a noastra care face performanta pe cont propriu. Bravo ei. Dar mai usor cu pianul pe scari (cu comparatiile astea fortate care nu au niciun rost).
    • -5 (13 voturi)    
      Tu comentezi ca sa te afli in treaba? (Marţi, 18 august 2015, 18:11)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Din comentariul tau:

      "Daca ne uitam si la cati bani se invarteau in tenis cand juca Chris Evert si cati se invart acum, s-ar putea sa ne facem o imagine (mai) corecta."

      Din articol:

      Acest lucru arata cat de mult au crescut premiile din tenis, Evert fiind depasita de Simona, sportiva care cauta castigarea primului turneu de Grand Slam.

      Diferenta imensa de bani din premii (Evert a castigat turneele de Grand Slam intre 1974 si 1986) i-a permis Simonei sa o depaseasca la castiguri pe una din cele mai bune jucatoare de tenis din istorie.

      Deci ce faci tu aici , rezumat la articol?
  • +9 (11 voturi)    
    comparatie de fix doi bani (Marţi, 18 august 2015, 17:17)

    ember [utilizator]

    nu poti face o comparatie intre banii din sport de acum si banii de acum 35 de ani din mai multe motive. o sa pomenesc doar de cel mai simplu si evident: inflatia dolarului care din anii '80 pana acum este de aproximativ 250%.
  • +2 (6 voturi)    
    inflatie (Marţi, 18 august 2015, 17:18)

    silecamataru [utilizator]

    O comparatie care nu spune adevarul pentru ca nu este luat in calcul contextul. Evert a castigat ultimul titlu de grand slam in '86, luand in calcul inflatia de atunci pana astazi, 9 milioane in acel an valoreaza cam 20 de milioane azi...
  • -1 (13 voturi)    
    Haleapa si restul lumii..... (Marţi, 18 august 2015, 17:54)

    Marius [anonim]

    Sa ma anuntati si pe mine cand o castiga Haleapa vreun turneu de Mare Slem. Apoi o sa mai facem si comparatii.... In rest, s-auzim de .......haraso!
  • +5 (7 voturi)    
    stire de doi lei (Marţi, 18 august 2015, 18:27)

    anonimicus [utilizator]

    Se compara mere cu pere.
    Si daca a castigat mai multi dolari decat Evert, ce? Deocamdata Simona nu se ridica nici macar la a optpsprezecea parte din valoarea lui Evert. Ce sa mai zicem de Billie Jean King, ce a strans in toata cariera ei de peste 20 de ani de tenis sub 2 milioane de dolari.

    Nu dolarii fac diferenta in tenis, ci grand slam-urile. Capitol la care ...
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 18 august 2015, 20:47)

    tirolez [utilizator]

    Care e scopul acestui articol? Prilej sa mai arunce unii cu noroi in Simona?
    PS Si Hanescu a castigat mai mult decat Ilie Nastase. Astea erau vremurile.
    • -3 (5 voturi)    
      daca nu e interesanta stirea: (Marţi, 18 august 2015, 23:49)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      de ce ai deschis si citit articolul ?
      de ce mai faci si comentarii la un articol fara rost ?

      Se pare ca tu vorbesti ca sa te afli in treaba.
  • +1 (3 voturi)    
    Ca să vezi... (Marţi, 18 august 2015, 20:50)

    patrick_higher [utilizator]

    ... ce înseamnă, la concret, devalorizarea banului...