Simona Halep a prestat un joc solid in prima partida disputata pe iarba in acest an, numarul trei mondial calificandu-se in turul trei al turneului WTA de la Birmingham. Simona a invins-o in doua seturi, scor 6-4, 6-2, pe Naomi Broady (Marea Britanie - locul 208 WTA).

"Sunt bucuroasa sa fiu aici, ma simt bine, acum sunt increzatoare. Adversara a avut un serviciu foarte bun, greu de returnat. E primul meu meci si primul meu turneu pe iarba, dar anul trecut mi-a mers bine pe aceasta suprafata. Am fost si putin norocoasa pe finalul primului set. Vreau sa ma concentrez pe fiecare meci, am o sansa pe iarba si voi incerca sa profit de ea" - Simona Halep.

Pentru calificarea in optimile de finala, Halep va primi 8.670 de dolari si 55 de puncte WTA.

Simona va disputa urmatorul meci joi, cu invingatoarea partidei dintre Klara Koukalova (Cehia - 92 WTA) si Caroline Garcia (Franta - favorita numarul 16, locul 33 WTA).

Desfasurarea LiveText a partidei Simona Halep vs Naomi Broady:

6:2 Simona rateaza un rever in contre-pied si arata primele semne de nervozitate. Primul serviciu nu o ajuta, iar Broady ajunge sa conduca cu 30-15. Simona revine insa superb si are a treia minge de meci. Halep inchide meciul (6-2) dupa o ora si zece minute

5:2 Simona returneaza incredibil cu backhandul, iar apoi un slice in lung de linie o obliga pe Broady sa greseasca. Doua mingi de meci pentru Halep. Prima este anulata cu un as, iar a doua cu un rever (dupa ce Naomi isi facuse avantaj cu serviciul). Broady arata tarie de caracter: revine de la 15-40, salveaza doua mingi de meci si castiga al doilea game din setul doi

5:1 Simona are o dispozitie foarte buna: aleaga bine, loveste cu multa incredere si mai castiga un game la zero. Tabela arata acum 5-1 in favoarea ei

4:1 Simona nu lasa ca situatia sa ii scape de sub control: intra in teren, loveste puternic si precis cu reverul si castiga din nou contra serviciului. De aceasta data la zero!

3:1 Intr-un game in care Simona s-a relaxat putin, Broady ajunge sa aiba minge de break (30-40). Primul serviciu nu i-a mai functionat Simonei, iar britanica a pus toate frustrarile intr-un retur castigator

3:0 Cand nu este ajutata de primul serviciu, Broady este victima sigura pentru Simona. In aceste conditii, apare o minge break (30-40). Halep o fructifica: atac cu dreapta inversa si finalizare lejera de la fileu

2:0 Simona pare ca si-a intrat in ritm, serveste cu mult kick, este agresiva cu backhandul si castiga game-ul la 15

1:0 Setul al doilea a inceput cu Broady la serviciu, iar britanica si-a pierdut doua din cele trei reluari oficiale din debutul setului. Condusa pe tabela, Naomi a gasit inca o data aliatul perfect in serviciu. Simona a egalat la 40 si a trecut in avantaj doua doua backhanduri minunate. Halep incepe sa ii citeaza reverul adversarei si face break-ul. Este al treilea game la rand castigat de Simona

6:4 Emotii pentru Simona, adversara a condus cu 30-15. Surprinzator, al doilea serviciu a fost bun, iar Broady nu a putut sa returneze (30-30). Un schimb in care Simona a atacat la fiecare minge a fost castigat de Naomi, care a jucat numai cu slice-ul. Prima minge de break a britanicei a fost anulata, iar la urmatorul schimb Halep a obligat-o pe Broady sa trimita mult afara. A aparut si al doilea as, unul venit la egalitate, iar Simona a inchis game-ul si setul cu un forehand. Setul a durat 38 de minute. Lovituri castigatoare: 10-5 pentru Broady, erori nefortate: 18-5 pentru britanica.

5:4 Dupa multa munca, Simona ajunge sa aiba minge de break. Broady nu mai este ajutata de serviciu, iar Halep profita si face break-ul. Va servi pentru castigarea primul set. Simona a facut break-ul in game-ul in care primul serviciu al lui Broady nu a fost la inaltime

4:4 Simona gaseste foarte bine careul de serviciu, reuseste si un as si castiga game-ul la zero. A jucat solid Halep, iar tabela arata inca o data egalitate

3:4 Naomi isi foloseste din plin serviciul si inchide game-ul cu un forehand puternic. A fost un joc castigat la zero de britanica

3:3 Naomi forteaza fiecare al doilea serviciu al Simonei, jucatoarea noastra returneaza cu dificultate. Halep rateaza un rever in lung de linie pe contre-pied (15-15). Cel mai frumos schimb de pana acum a fost castigat de britanica, cu o venire la fileu (40-40). Simona trece in avantaj cu un forehand in cross superb si egaleaza la trei

2:3 Pe langa serviciu, Naomi variaza jocul in aceste momente: castiga puncte cu forehandul, dar si cu "scurte". Din fericire, rateaza un rever inghesuit, iar scorul se mai strange (40-30). Castiga insa jocul cu un as, este 3-2 pentru britanica

2:2 Simona serveste foarte bine la exterior, iar Broady nu are un raspuns pe masura. Fara sa munceasca prea mult, Halep s-a distantat la 40-0. Atunci cand primul serviciu nu a intrat, Broady a castigat punctul cu un retur de forehand in cross. Game-ul i-a revenit insa Simonei (la 15)

Sportiva britanica serveste foarte bine si nu ii ofera prea multe sanse Simonei. In schimburile lungi, Halep isi impune ritmul si castiga multe puncte

1:2 Simona a avut 30-0 contra serviciului, dar Naomi a revenit incredibil doar datorita serviciului pana la 40-30. Apoi, Broady a inchis gameul cu o scurta de manual

1:1 Primul game de serviciu al Simonei a fost unul linistit, Halep s-a distantat rapid la 40-15. A facut si o prima dubla greseala, dar a inchis jocul cu multa incredere

0:1 Partida a inceput cu Broady la serviciu. Desi a avut 30-15, Simona nu a putut sa faca mai mult, sportiva din Marea Britanie servind foarte puternic. In plus, Halep nu pare deloc obisnuita cu reverul adversarei: unul atipic, cu o singura mana si cu un stil neobisnuit (nu se aseamana, de exemplu, cu cel al Carlei Suarez Navarro)

Simona Halep debuteaza astazi la turneul WTA de la Birmingham (turul II) impotriva jucatoarei Naomi Broady (Marea Britanie - locul 208 WTA). "Simt ca sunt pregatita sa joc tenis de calitate pe iarba", a precizat numarul trei mondial. Partida este LiveText pe HotNews.ro si in direct pe Digisport 2.

Competitia este dotata cu premii totale in valoare de 731.000 de dolari.