Andreea Mitu a incheiat parcursul de vis de la Roland Garros in "optimi", faza a competitiei unde a fost invinsa de Alison Van Uytvanck, din Belgia, scor 6-1, 6-3 (partida a durat o ora si sapte minute). Coplesita de emotii, Andreea nu a reusit sa mai fie stapana pe ea, a gresit mai mult decat in partidele precedente si nu a putut sa profite de numeroasele sanse de break avute in al doilea set.

Andreea MituFoto: rolandgarros.com

Pentru parcursul de la Roland Garros, Mitu va primi 240 de puncte WTA si un cec in valoare de 145.000 de euro.

A fost cea mai buna performanta din cariera Andreei, sportiva care s-a aflat pentru a doua oara pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam (dupa Wimbledon 2014, atunci cand a fost eliminata in primul tur).

Optimi, s-au disputat luni:

Alison Van Uytvanck - Andreea Mitu 6-1 6-3

1-Serena Williams - Sloane Stephens 1-6 7-5 6-3

17-Sara Errani - Julia Goerges 6-2 6-2

13-Lucie Safarova - 2-Maria Sharapova 7-6(3) 6-4

21-Garbine Muguruza Blanco - 28-Flavia Pennetta 6-3 6-4.

Desfasurarea partidei Alison Van Uytvanck vs Andreea Mitu:

Set II

In setul al doilea, Andreea a aratat o alta fata, jucand mai precis si reusind mai multe lovituri castigatoare. Desi a fost in permanenta aproape de adversara, jucatoarea noastra nu a stiut sa profite in niciun moment de sansele de break avute. Astfel, la 1-0 in favoarea ei, Mitu a avut 40-0 pe serviciul adversarei si inca o sansa in avantaj, dar a pierdut game-ul. Alison nu a stat prea mult pe ganduri si a facut break-ul la 2-2. Din acel moment, a fost o cursa de revenire a Andreei, dar jucatoarea noastra a ratat inca doua oportunitati de break la 4-3. Belgianca a fost mai puternica mental, a judecat perfect momentele tenisionate si si-a adjudecat setul al doilea dupa 42 de minute, scor 6-3.

Set I

Andreea a inceput cu multe emotii meciul cu Alison, constientizand ca un succes ar putea sa o trimita printre cele mai bune opt jucatoare de la Roland Garros. Belgianca a profitat din plin de startul ratat al lui Mitu si s-a desprins rapid la 4-0. Van Uytvanck a avut in serviciu un aliat important, in timp ce "scurtele" au intrat si au rupt ritmul exact cand a trebuit. La 5-0, Andreea a reusit sa castige pentru prima data pe propriul serviciu, dar nu a putut evita pierderea primului set, scor 6-1 (a durat doar 25 de minute).