Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dupa ce a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Angelique Kerber (Germania), cap de serie numarul 9 si pozitia 11 in ierarhia mondiala, potrivit Mediafax. Dulgheru a invins-o, in turul doi, cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (6), dupa doua ore si 28 de minute, pe Lucie Safarova (Cehia), cap de serie numarul 12 si pozitia 14 in ierarhia mondiala.

Succes romanesc la RomaFoto: Colaj foto

Meciul dintre Simona Halep, locul 2 WTA, si americanca Venus Williams, locul 16 WTA, din optimile de finala ale turneului de categorie Pemier 5 de la Roma, a fost programat de organizatori, joi, in jurul orei 14.00, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Begu a castigat meciul din turul doi dupa o ora si 23 de minute.

In optimile de finala, Irina-Camelia Begu o va intalni pe Victoria Azarenka (Belarus), locul 29 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-2, 7-6 (2), de Caroline Wozniacki (Danemarca), a cincea favorita a competitiei si pozitia a cincea in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in optimi de finala, Begu va primi 105 puncte WTA si un cec in valoare de 22.800 de euro.

Irina-Camelia Begu si Victoria Azarenka s-au intalnit de patru ori, de fiecare data impunandu-se jucatoarea din Belarus. Primele doua intalniri au avut loc in 2011, la Marbella (6-3, 6-2) si la Tokyo (6-1, 6-3), iar ultimele doua s-au disputat in 2012, la Jocurile Olimpice de la Londra (6-1, 3-6, 6-1) si la Linz (6-2, 6-1).

Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, venita din calificari si locul 72 WTA, a acces, miercuri, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 2.183.600 de dolari, informeaza Mediafax.

Dulgheru a invins-o, in turul doi, cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (6), dupa doua ore si 28 de minute, pe Lucie Safarova (Cehia), cap de serie numarul 12 si pozitia 14 in ierarhia mondiala.

In optimile de finala, Alexandra Dulgheru o va intalni pe Ekaterina Makarova (Rusia), a opta favorita a competitiei si locul 8 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franta), ajunsa pe tabloul principal din postura de lucky loser si pozitia 53 in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in optimi de finala, Dulgheru va primi 105 puncte WTA si un cec in valoare de 22.800 de euro.

Daca o va invinge pe Makarova, Alexandra Dulgheru ar putea sa o intalneasca in sferturi de finala pe Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 2 WTA, daca aceasta va trece de castigatoarea partidei dintre Venus Williams (SUA), cap de serie 14 si locul 16 WTA, si Elina Svitolina (Ucraina), locul 19 WTA.

Florin Mergea s-a calificat in optimi de finala la Roma, la dublu, si il va intalni pe Horia Tecau

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (Romania/India) s-a calificat, miercuri, in optimile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie Masters 1000 de la Roma, acolo unde vor intalni cuplul Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), informeaza site-ul oficial al competitiei.

Mergea si Bopanna au invins, in runda inaugurala, cu scorul de 6-3, 6-4, dupa o ora si doua minute, cuplul argentinian Leonardo Mayer/Juan Monaco.

Perechea Tecau/Rojer, cap de serie numarul 3, au fost direct acceptati in optimi de finala la Roma.

Pentru calificarea in optimi de finala, Florin Mergea si Rohan Bopanna vor primi un cec in valolare de 12.670 de euro.

Cei doi romani au mai fost adversari de doua ori in acest an, de fiecare impunandu-se Tecau: in sferturile de finala de la Australian Open, cu scorul de 6-4, 7-6 (3) si in primul tur la Miami, cu scorul de 6-4, 6-2. In aceste meciuri, Tecau a facut pereche cu Rojer, iar Mergea cu britanicul Dominic Inglot, potrivit Mediafax.

Anterior, Tecau si Mergea au mai fost adversari in circuitul ATP de trei ori, echipa sportivului din Constanta castigand de fiecare data. Anul trecut, in sferturile de finala ale turneului de la s-Hertogenbosch, Tecau si Rojer au dispus, cu scorul de 6-3, 6-4, de Mergea si partenerul lui de atunci, croatul Marin Draganja. In 2012, in primul tur al turneului de la Bucuresti, Horia Tecau si Robert Lindstedt au castigat, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-2, in fata cuplului Florin Mergea/Andrei Daescu. La editia anterioara a competitiei bucurestene, perechea romano-suedeza a depasit, cu scorul de 6-7 (8), 6-4, 10-8, echipa formata din Florin Mergea si Victor Anagnastopol.